| Sawarekh a întrebat:

Cum sa-i combat pe naivi care cred in Zodiac?
M-a atacat o tipa, fiindca am spus ca nu este adevarat zodiacul, intr-o postare.

Si spunea ca e ceva stiintific bazat pe astrologie.
Exista dovezi in sensul asta?

Răspuns Câştigător
| TheDarkDragon a răspuns:

Astrologia in sine nu e stiinta, e pseudostiinta aka vrajeala. Astronomia e stiinta care se ocupa cu spatiul. Stiintific vorbind zodiacul e o prostie si poti dovedi asta in 2 moduri concrete.
1: zodia ta e constelatia in care soarele era cand te-ai nascut tu. Zodiacul asta functiona acum 2000 de ani dar de atunci inclinatia pamantului s-a schimbat pe axa rezultand in faptul ca zodiile s-au decalat. In perioada asta cica e zodia Leu, dar soarele e in Rac. Cand era zodia Rac, soarele era in constelatia Gemeni, si tot asa.
2: Soarele trece prin 13 constelatii, nu 12. A 13-a constelatie se numeste Ophiuchus. De ce constelatia asta nu a primit o zodie?
In plus constelatiile nu sunt ceva real, sunt doar linii trase pe harta cerului in antichitate ca oamenii sa se ghideze dupa ele.
Dar faza e ca pe oamenii astia nu prea ii poti convinge, deci mai bine e sa ii ignori.

13 răspunsuri:
| Liviu a răspuns:

Da este dovezi, si sunt multe lucruri care nu le poti intelege. Numerologia este unul dintre multe lucruri, cititul aurei, cititul in cafea, boabe, si deja intram in paranormal. cam asta e pe scurt, restul e can can happy

suntserios
| suntserios a răspuns:

Wow, dar ai mult timp liber daca cu asta vrei sa il ocupi.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Sefule, logic e sa combati pe cineva atunci cand ai la tine toate argumentele si stii ca nu tu esti ala prost, nu cand habar n-ai despre ce vorbesti, dar stii ca vrei sa ajungi la concluzia care iti convine tie pe moment.

| doctorandus a răspuns:

Dap, multa vreme, astronomia era pur si simplu partea de calcule matematice ale astrologiei. Marii astronomi antici si medievali erau si astrologi.

Nu inseamna ca astrologia e valabila, dar in istoria omenirii a reprezentat un progres.

| anonimg a răspuns:

"Să nu fie la tine nimeni care să-şi treacă pe fiul sau pe fiica lui prin foc, nimeni care să aibă meşteşugul de ghicitor, de cititor în stele, de vestitor al viitorului, de vrăjitor, de descântător, nimeni care să întrebe pe cei ce cheamă duhurile sau dau cu ghiocul, nimeni care să întrebe pe morţi.
Căci oricine face aceste lucruri este o urâciune înaintea Domnului; şi din pricina acestor lucruri va izgoni Domnul Dumnezeul tău pe aceste neamuri dinaintea ta."
(Deoteronomul 18:10-12)

Așadar, cititorii în stele din vechime, au căpătat numele modern de astrologi.
Astronomia este o latură științifică aprobată de Dumnezeu, și aceasta nu trebuie confundată cu astrologia.

Dumnezeu a interzis cunoașterea viitorului nostru. El a spus cum se va sfârși pământul și câteva evenimente majore ce se vor întâmpla pe pământ, și mai ales evenimente care preced sfârșitul pământului.
Dar Dumnezeu a interzis cunoașterea viitorului personal. Omul nu are nevoie să-și cunoască viitorul. Datoria morală a fiecăruia dintre noi este să trăim în cunoașterea lui Dumnezeu Tatăl și a lui Isus Hristos.
Domnul Isus a spus într-o rugăciune: "Și viața veșnică este aceasta: să Te cunoască pe Tine Singurul Dumnezeu adevărat, și pe Isus Hristos pe care L-ai trimis Tu." (Ioan, capitolul 17).
Aceasta este datoria noastră: să căutăm să cunoaștem pe Dumnezeu. Pentru că atunci când omul va ajunge să cunoască pe Dumnezeu, va ști ce este bine și ce este rău. Atunci judecata omului va fi sfințită și va dobândi cel mai bun discernământ.
Fără acea sfințire ce vine în urma unei relații cu Dumnezeu, oamenii spun că ce este rău în astrologie, că doar nu face rău la nimeni. Dar fără Dumnezeu, omul nu își poate da seama cât de hidos este păcatul înaintea lui Dumnezeu.
Viitorul nostru este făcut de Dumnezeu dacă trăim în ascultare de El.
Sau viitorul nostru este făcut de cel rău, dacă nu trăim în ascultare de Dumnezeu.

Satana nu cunoaște viitorul nostru. Dar dacă omul merge pe mâna celui rău, vrăjmașul va putea face lucrurile ca să se întâmple întocmai. Și chiar dacă va exista vreun bine în ascultarea de cel rău, ținta vrăjmașului omului și al lui Dumnezeu este să despartă pe om de Dumnezeu, ca omul să piardă viața veșnică și Satana și îngerii lui să nu ajungă să piară singuri.
Satana I-a zis Mântuitorului în pustie, arătându-I toate împărățiile pământului: "Dacă te vei închina mie, toate acestea Ți le voi da Ție."
Dumnezeu i-a îngăduit diavolului putere. Dar noi nu trebuie să acceptăm nimic de la cel rău, pentru că sfârșitul va fi tragic. Despărțirea de Dumnezeu pentru totdeauna nu poate fi acum închipuită de niciun om. Dar când omul se va vedea despărțit de Dumnezeu, când va ști că nu mai poate exista posibilitatea de a mai fi mântuit, atunci va fi adevarata tragedie. Acesta este scopul arhivrăjmașului, plăcerea și bucuria lui, scop ce acum este foarte bine mascat. El știe ce ne atrage, și se folosește la maxim de ceea ce ne place ca să ne atragă spre el. De aceea noi nu trebuie să facem ce ne place, ci trebuie să ne stăpânim plăcerile și să facem ceea ce este bine; și să găsim plăcere în ceea ce este bine,, adică în ceea ce ne cere Dumnezeu. Plăcerile noastre păcătoase pot fi schimbate de Dumnezeu.

| mODIN a răspuns:

Sincer acum, crezi ca genul asta de persoana poate fi combatuta prin argumente si dovezi stiintifice? E ca si cum ai incerca sa-i dai argumente etice unui caine ca sa nu te mai muste. Nu prea merge asa laughing

| MeisterSchnitzel a răspuns (pentru mODIN):

Eu o dată i-am sugerat surorii mele că poate zodiacul ăsta nu e chiar atât de... eficient pe cât crede ea.
De fapt, nici asta nu i-am zis. Am întrebat-o doar dacă a auzit de efectul Forer-Barnum (ea pregătindu-se pe atunci să intre la psihologie).
Nu auzisem atâtea înjurături în viața mea câte am auzit în următoarele cinci minute. laughing

| ioana748 a răspuns:

Da,astrologia este stiinta fixa. lnsa nu prea are legatura cu ce se exprimă acum in sensul asta.Sunt putini cei care stiu exact cu ce mananca.
Poate ajuta intr o oarecare masura, dar nu prin preziceri de mama Omida, glume proaste.
Si nu trebuie sa combati pe nimeni. Nu ti afectează viata ta cu nimic daca cineva are deschidere spre cautarea legaturii lui cu Universul.
Fiecare este liber sa faca cum considera.

| Sawarekh explică (pentru ioana748):

Astrologia nu e stiinta, astronomia este stiinta, sa nu se confunde aceste lucruri dear.

| Madaxo97 a răspuns:

Este un sâmbure de adevăr și în treaba asta cu astrologia, dacă stai să studiezi un pic fiecare zodie din fiecare element (foc, apă, aer, pământ) vei vedea că are un pic de sens și te vei regăsi și tu în caracteristicile zodiei tale.

| 1onur a răspuns:

Ce zodie ești? ))))

| andreispeed250 a răspuns:

Nu stiu de ce te stresezi atat.Da, are o oarecare baza stiintifica in astrologie

| 6QuasaR6 a răspuns:

Vinovat esti tu, pentru ca ii dai atentie