| EllenaStefania a întrebat:

Cum sa imi albesc dinti? dar fara sa ma duc la stomatolog ...sa mi albeasca

Răspuns Câştigător
| kiki a răspuns:

Lucrand in domeniu iti voi spune ceva cinstit, corect si adevarat.Inalbirea dintilor este o tampenie si o foarte mare greseala! nu este o chestie deloc medicala ci una pur comerciala! un stomatolog corect si cinstit iti va spune.tratamentele pentru inalbirea dintilor sunt extraordinar de danunatoare, deoarece ele actioneaza exact ca si clorul asupra hainelor.in timp tesatura se ingalbesnete si cedeaza.la fel si dintele.tratamentul de inalbire este similar cu detartrantele care sunt exatraordinar de corozive.tratamentul de inalbit duce la distrugerea in timp a smaltului si aceste devene foarte sensibil si te vei trezi ca mai incolo vei avea dintii galbeni sau chiar maro.practic iti vei distruge dintii singura.ce trebuie sa faci este sa nu fumezi, sa nu bei cafea multa si sa mananci produse cu mult colorant.sa te speli cu paste pentru dinti pe baza de bicarbonat sau chiar cu bicarbonat.ce este foarte important! sa iti faci detartrajul odata la un an, la 6 luni sau in cel mai rau caz, sunt persoane care au o saliva mai bogata in minerale si care necesita un detartraj lunar sau la doua luni.dar acest lucru nu este rau. ceea ce se vede de obicei galben pe dinte este placa dentara care daca nu eliminata la timp va duce la retractarea gingiei si la imbolnavirea osului mandibular si va facilita aparitia cariilor de radacina si cel mai grav la aparitia paradontitei.deci.atentie! Inca ceva-fiecare om s-a nascut cu o anumita culoare de dinti care sa fie in echilibru cu tenul sau.sunt multe persoane care iti pun proteze sau dinti mult mult mai albi decat tenul si devin realmente ridicoli si se vede de la o posta ca au dantura artficiala.deci sa nu incercam sa schimbam ce a dat Dumnezeu, decat daca este intr-adevar cazul si este grav.in rest ar trebui sa ne preocupe mai mult sanatatea si sa incercam sa traim intr-un echilibru cu noi insine si sa ne acceptam asa cum suntem si sa transformam unele defecte in calitati!

3 răspunsuri:
| jolidon a răspuns:

...profa mea de mate mesteca drojdie ca sa isi albeasca dintii si dintii ei arata foarte bine. ar fi bine sa incercihappy spre ca te-am ajutat si pe langa asta poti sa iti iei pasta aia noua de dinti la care face reclama la televizor ca albeste instantaneu dintii

| Poison_7046 a răspuns:

Cu bicarbonat de sodiu ori sare. Bicarbonatul este cel mai indicat pentru fumatori, dar nu mai des de o spalare pe saptamana ca poate sa atace gingia si smaltul dintilor. Pui putin praf de bicarbonat pe periuta de dinti ori pe un servetel si freci bine; nu are un gust rau, nu iti face griji ca o sa vomiti. Diferenta ar trebui sa se vada de la prima utilizare, dar sunt persoane care nu au observat-o nici dupa 2 luni. Sarea este la fel de buna, dar este insuportabila.

| ginaosar a răspuns:

Vezi aici http://edent.cabanova.com/albirea-dintilor.html
Este foarte bun sper sa te ajute