Întrebare recomandată | TDA1001 a întrebat:

Cum scap de o frica? Daca nu o pot invinge!

26 răspunsuri:
| DenisIonut01 a răspuns:

Nu exista "nu pot" ci "nu vreau". Asa ca daca vrei cu adevarat o poti invige. O alternative ar fi psihologul.

| zurick a răspuns:

Poti incerca sa ceri ajutorul unui psiholog.El va sti mai bine cum sa te ajute.

| Wøodenpints a răspuns:

Uiți de ea.

| Dariusuu a răspuns:

Depinde despre ce frică este vorba. Dacă ţie teamă de ceva anume îţi înfrângi teama prin a încerca.

Tuturor ne este teamă de ceva dar până la un anumit moment când depăşim asta.

Frica uneori este utilă, dacă nu ne-ar fi frică am trece strada fără să ne uităm în stânga şi în dreapta.

Frica este cel mai puternic sentiment!

o zi perfectă îţi doresc.

| Crucified a răspuns:

Care frică?

| ElenaSA a răspuns:

De ce anume iti este frica? Poti sa scapi de ea bineinteles.Ai invatat sa-ti fie frica, poti invata sa nu-ti mai fie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

N-ai cum sa scapi. Mie imi e frica de cai de cand ma stiu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai... Fa acel lucru pana cand o sa vezi ca nu este nimic care sa te inspaimante si dupa aceea nu vei mai avea treaba (o sa iti faci frici noi).Dar daca e vorba de o frica care poate duce la deces, iti propun sa nu faci ce te-am sfatuit.
Ce nu te omoara te intareste! :*

| MisFit20 a răspuns:

Frica iti defineste caracterul, poate ai o frica unica, frica este rea, dar e a ta, e parte din tine, sigur te simti mai bine daca scapi de ea, dar o sa simti ca rupi o parte din ceea ce reprezinti tu, daca este o frica banala gen : mori de frica cand o rata se uita la tine (ahahaha) lasa frica acolo, daca ti-e frica de oameni, animale (des intalnite), chiloti(ahaha), alimente, mergi la psiholog.
Off: Si eu ma duc dupa ce scriu comentul, am pus rata si chilotii in acelasi raspuns. Keep Safe.

| PVAAVU a răspuns:

Astepti sa se vindece.Dar e imposibil ce spui.

| Enki a răspuns:

Pai fa-ti mai mult curaj

| JeffRider93 a răspuns:

Totul se duce cu varsta.Adica,poate peste ani, o sa ti se para o porcarie fobia ta din prezent.Dar, unele frici nu pot fi invinse usor...

| CrissyBlue a răspuns (pentru JeffRider93):

Da, ei bine mama mea are o colega care atunci cand era mica a fost speriata de mama ei cu un pui mic de gaina si acum cand vede pui mici (la 53 de ani) face ca toate alea!

| Lorodana a răspuns:

Ce nu te omoara te intareste!

| Prietenoasa a răspuns:

Poti sa imi zici frica? Daca vrei sa te ajut.

| miru20cmrecords a răspuns:

Cu mult curaj o poti invinge.

| bunelutu a răspuns:

Nu exista nu pot scapa de o frica
exista nu vreau!

| noisolpXekuNemertXe a răspuns:

Poți s-o învingi prin hipnoză. Această variantă totuș este scumpă și e greu să obți un psiholog bun, dar e și riscantă.
Cea mai bună variantă e să te expui frici.
E greu, pentru că nu o să suporți frica la început, dar cu timpul te vei obișnui.
Multă baftă!
A, apropo, dacă e o fobie care-ți pune viața în pericol, cum ar fi să îți învingi fobia de electricitate, nu te prosti să te expui unui pericol.

| Meaningful a răspuns:

Sunt frici pe care le infrunti de unul singur si sunt frici pe care le infruntam ca unul singur.
Rosteste adevarul, chiar si cu vocea tremuranda. Iar cine te va asculta cu placere va creste forta glasului tau.
Atunci cand poti sa iti strigi cu toata puterea ta suferintele cuiva si totusi alegi sa i le soptesti, atunci impreuna puteti infrunta orice frica.

| Eu_Alex_1997 a răspuns:

Este foarte probabil sa se rezolve cu timpul, incercand sa uiti. Daca este o frica imaginara, ceva ce te sperie desi stii ca nu exista ( fantome, ti-e frica in intuneric etc. ), rebuie sa te gandesti logic, foarte logic ca acele lucruri chiar nu exista, si ca nimic nu se va intampla. Asa am facut eu si nu prea mai am temeri!

| Gravewave a răspuns:

Si eu am sociofobie. Si e ca dracu fiindca nu pot socializa cu lumea decat pe net. Si asa m-am invatat asa iar acum stau numai in casa. tu ce frica ai?

| Fatayou a răspuns (pentru Gravewave):

Sociofobie? cred ca o am si eu.stii cumva cum pot scapa de asta?

| Tinna_Criss_1992 a răspuns:

E imposibil! totul porneste din subincostientul tau!

| mrbean219 a răspuns:

Depinde ce frica

| TDA1001 explică:

Multumesc mult pentru sfaturi, mi-au fost de folos happy

| CosminMarius123 a răspuns:

Eu zic sa nu te mai gandesti la acea frica... Totul este in mintea ta tongue incearca sa inlaturi acele ganduri si gandeste-te la alt ceva si vei uita