| Stefanistaaa a întrebat:

Cum se calculează media de admitere la facultate, la profilul ştiinţe sociale?
Funda si vot. happy

1 răspuns:
| blueSky_3324 a răspuns:

Fiecare universitate, impune fiecarei facultati, un regulament de admitere. Intra pe site-ul respectivei facultati, la optiunea admitere si citeste, sau daca nu este nimic afisat, suna la numarul de telefon din sectiunea contacte si intrebi. Cand am intrat eu la facultate, era pe baza de examen de admitere, conta in prportie de 50 % si restul media de la examenul de bac. Acum dupa ce am terminat, se intra pe baza de concurs de dosare, cu cat ai mai mare media de la bac (media ponderata) si mediile din liceu cu atat ai mai multe sanse sa intri. Have a nice day!