| MaDu222 a întrebat:

Cum se calculeaza media de admitere la liceu anul acesta? cat % conteaza examenu de la sfarsit de an?

Răspuns Câştigător
| Marynna a răspuns:

Mai, deci mediile care le-ai avut in 5-8 conteaza 50%(se face o medie totala a mediilor) iar 50% conteaza media celor 2 examene pe care o sa le dai la sf anului(romana si mate, tot asa, se face o medie intre ele). dupa aceea intre media notelor si media examenelor se face o medie aritmetica, si voila

funda?batting eyelashes

1 răspuns:
| cat a răspuns:

Nota este media aritmetica dintre media aritmetica a celor patru ani de gimnaziu (Mg) cu media aritmetica a examenului de mate si rom din iunie (Me). media finala (Mg+Me)/2 deci examenelul de sfarsit (mate+rom) conteaza 50%.