| DixieIsCrazy a întrebat:

Cum se calculeaza meida?

de exemplu sunt otele 8, 9, 10, 7 si 9 in teza sa zicem... explicati-mi si mie cum se face

dau funda si vot:*

Răspuns Câştigător
| dany3la a răspuns:

Pai:aduni notele(fara teza) si le imparti la cate sunt(34:4=8,5),pe urma le inmultesti cu 3(8, 5*3=25,5),aduni cu teza(25, 5+9=34,5) si imparti la 4(34.5:4=8,62) asa se calculeaza media!

4 răspunsuri:
| pwp a răspuns:

Iti iese media 9

| AlexiaClaudia a răspuns:

Pai aduni notele din orar le imparti la nr de note, la tine 4
si apoi rezultatul adica 9, si l aduni cu teza adica 9 si l imparti la 2(teza +nota din orar)
si ti da 9 ca medie
asa stiam ca se calculeaza

| DeXxa a răspuns:

Se face media aritmetica a celor 4 note adica sad8+9+10+7)/4=8,5, rezultatul il inmultesti cu 3 + nota din teza, totul supra 4 sad8, 5x3+9)/4=34,5/4=8,63(media finala)
Si totusi, mai invata si tu sa scrii.winking

| dyannee a răspuns:

Media=notele din oral adunate,apoi impartite la numarul lor, inmultit cu 3, plus teza, totul impartit la 4. Sper ca te-am ajutat!happy