| Helena08 a întrebat:

Cum se contabilizează absentele la facultate si la cate ai dreptul? Ce e diferit fata de liceu?

Răspuns Câştigător
| PeFuga a răspuns:

Diferit fata de liceu este si faptul ca notarea se face in functie de activitatea la seminar pe parcursul semestrului (prezentarea temelor propuse de profesor, participarea la discutii), nota luata la examenele partiale (acolo unde este cazul. acestea se dau la jumatatea semestrului) si nota de la examenul din sesiune. Uneori nota poate depinde si de numarul prezentelor daca profesorul considera astfel. Singura nota din catalog va fi cea finala, de la sfarsitul sesiunii. Daca nu ai nota de trecere la un obiect (restanta) sau daca doresti o nota mai mare mai ai o sansa in sesiunea de restante si mariri. Ca sa treci dintr-un semestru in celalalt trebuie sa acumulezi un numar minim de puncte sau de credite, acesta depinzand, din nou, de facultatea ta. Concret, daca ai 6 obiecte intr-un semestru poti sa treci in semestrul urmator daca ai nota de trecere la 3 sau 4 din acele materii, tu putand sa dai examenele restante si in sesiunile urmatoare. Depinde acum care este miza ta: sa ramai la buget, sa obtii bursa de merit sau doar sa termini facultatea cu note acceptabile.

1 răspuns:
| PeFuga a răspuns:

Depinde foarte mult de facultate si de profesori. In principiu trebuie sa ai un anumit numar de prezente la seminarii si laboratoare (acest numar este stabilit si comunicat la inceputul anului de profesor), iar la cursuri poti sa mai tragi chiulul. Daca sa zicem ai 9 prezente din 10 cerute, probabil ai o nota mai mica pentru seminar, insa poti salva media cu nota de la examen. Daca ai 2 prezente din 10 si profesorul este mai exigent e posibil sa nu poti intra in examen si sa fii nevoita sa refaci anul viitor obiectul respectiv. Sunt si profesori care pot accepta absentele daca le explici ca ai un job cu program fix ce nu iti permite sa ajungi la facultate, insa daca vei fi in aceasta situatie ideal ar fi sa vorbesti cu profesorii din timp despre asta pentru a sti ce ai de facut (te invoiest de la serviciu sau stai fara stres si te duci direct la examene).
Iti mai recomand sa incerci sa iei legatura cu studenti de la aceeasi facultate cu un an-doi mai mari ca tine si sa ii intrebi ce exigente are fiecare profesor in parte happy Mult succes!