| anonim_4396 a întrebat:

Cum se inteleg cetatenii romani cu cetatenii polonezi (social-cultural)?

2 răspunsuri:
| david1488 a răspuns:

Nu prea bine din cate stiu eu. Polonezi au o relatie speciala de prietenie cu ungurii si datorita acestui fapt si a reputatiei noastre in europa uni polonezi au putina ura pe romani.

| anonim_4396 explică (pentru david1488):

Hmm sa mai comentez eu... Nu stia cine eram, am vazut mai multe faze. Tara cu o populatie dublata, cam egala economia, si ei sunt niste fitosi rasisti, care nu suporta saracia si "strainii". Cu multi ani in urma, am cerut cuiva (eu anonim, persoana era poloneza traind in luxu frantuzesc)sa prezinte o aplicatie (dupa ce am cautat multa vreme, am ajuns la aceasta solutie). Si mi-a raspuns urat, niste "injurii" si "bull". Si observ ca au inceput sa avanseze in domeniu tehnologie.
Lor nu le este rusine cu tara lor, acelasi comportament il au si tinerii romani care ajung in luxu din strainatate.
Deci cultura, si "oamenii" am observat eu ca sunt cam aceeasi. Diferenta fiind ca romanii sunt saraci iar ei vor sa stea in lux, nu ca si cum ar avea luxu acasa.