| rox_8767 a întrebat:

Cum se numeste penitenciarul de maxima securitate din Craiova? ( ofer fundita)

Răspuns Câştigător
| dadaaaaa a răspuns:

AlcaPraz.

13 răspunsuri:
| SweetCandy a răspuns:

Da u ai fabrica de fundite? sau care-i treaba?rolling on the floorrolling on the floor

Răspuns utilizator avertizat
| nickname.a.plecat.de.pe.tpu a răspuns:

Ce ai tu cu oltenii si cu Craiova? raised eyebrows
Nu-inteleg straight face

| tania13 a răspuns:

AlcaPraz(sunt prima care da raspunsul merit fundita)

| nickname.a.plecat.de.pe.tpu a răspuns:

Tania nu esti prima care da raspunsu` si terminati cu funditele straight facestraight face

| Swabia a răspuns:

Stii cum e intrebarea pusa de tine, asemanatoare cu asta : "Unde se afla manastirea 3 ierarhi din Iasi?"
...revenind la intrebarea ta, raspunsul e Penitenciarul Craiova!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ti-as raspunde, dar nu am nevoie de fundite...asa ca...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Rozeta de aur.asa-i spune.ca de acolo a plecat con...cur...sul.

| step213 a răspuns:

Jilava:d

| Antrax a răspuns:

Penitenciarul Craiova
| Înapoi |
ADRESA Str. Vasile Alecsandri nr. 89, mun. Craiova, jud. Dolj
Tel. (0251) 424.090/422.967
Fax (0251) 439.547
e-mail pcraiova@dgp.ro
Internet http://www.penitenciarulcraiova.ro

cami
| cami a răspuns:

Draga, eu-s din Craiova si l-am vazut pe viu. Cum sa se numeasca? Penitenciar maxima securitate, Craiova, situat pe strada Vasile Alecsandri, langa o scoala generala Petrache Poenaru.

| adelutsa a răspuns:

Penitenciarul Craiova
| Înapoi |
ADRESA Str. Vasile Alecsandri nr. 89, mun. Craiova, jud. Dolj
Tel. (0251) 424.090/422.967
Fax (0251) 439.547
e-mail pcraiova@dgp.ro
Internet http://www.penitenciarulcraiova.ro

DIRECTOR
Comisar Adrian Cristian BECHEANU

Programul de audienţe

Director- vineri orele 11.30-14.00
Director adjunct pentru siguranţa deţinerii şi regim penitenciar- luni orele 11.30-14.00 şi miercuri orele 11.30-14.00
Director adjunct pentru logistică- marţi orele 11.30-14.00 şi joi orele 11.30-14.00

Programul de lucru al compartimentului vizită deţinuţi

Zilnic orele 07.00-19.00

Programul de relaţii cu publicul

Luni, marţi, joi şi vineri orele 07.30-15.30
Miercuri orele 11.30-19.30
Scurt istoric

La începutul existenţei sale, în anii 1894-1897, penitenciarul de Maximă Siguranţă Craiova era situat într-o zonă laterală a oraşului, dar pe măsura trecerii timpului oraşul s-a extins, cuprinzând şi această unitate.
Suprafaţa penitenciarului, de 21.867 mp a rămas aceeaşi de 100 de ani.
Din punct de vedere topografic, oraşul Craiova se găseşte aşezat pe malul stâng al Jiului, la o distanţă de 4 km de acesta, fiind cuprins între cele două brâuri de dealuri, spre sud cele ale Bucovăţului, iar spre nord, ale Gherceştiului.
În anul punerii în funcţiune, penitenciarul făcea parte din categoria celor perfecţionate pentru ţara noastră. El a fost construit pentru a corespunde unui grad mai avansat de deţinere şi separaţiune, în comparaţie cu cele două închisori existente deja în Craiova. Construcţia nouă era dotată cu celule şi camere mari şi mijlocii, asigurându-se şi condiţii de pază menite să scutească de griji pe boierii şi negustorii vremii.
În anul 1900, după 3 ani de la darea în folosinţă, penitenciarul număra un efectiv de 300 deţinuţi, închisoarea fiind mixtă, adăpostind atât deţinuţi bărbaţi cât şi deţinuţi femei, condamnaţi şi arestaţi preventiv de drept comun.
În anul 1907, odată cu răscoala ţăranilor români, numărul celor închişi în Penitenciarul Craiova a crescut progresiv, de la 649 deţinuţi la 4 aprilie 1907 la 856 deţinuţi la 1 iulie 1907.
În anul 1908, din iniţiativa subdirectorului general C. Rădulescu, a luat fiinţă în cadrul închisorii o şcoală care avea menirea ‘să înveţe carte pe cei fără ştiinţă, precum şi pe cei care aveau foarte puţină’.
Astfel, primele cursuri au fost frecventate de 34 deţinuţi complet analfabeţi şi de alţi 12 care mai ştiau puţină carte.
În anul 1943 s-au pus în funcţiune 14 războaie mecanice de ţesut pânză de cânepă la secţia ‘Femei’, în cadrul îndeletnicirilor productive fiind atrase astfel şi femeile deţinute.

Cam asta gasesti pe net despre el. Penitenciarele nu au un nume ca scolile ci doar se numesesc "penitenciare de...[maxima siguranta sau in alte feluri]...[numele orasului in care se gaseste]". Eu asta stiu sper sa0ti fie de folos. Te pup

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

AlcaPraz!