| marie a întrebat:

Cum trebuie sa fie un profesor bun. elegamt, destept, amuzant, spuneti-mi... tatal meu va deveni profesor si e cam ursuzstraight face. poate fac ceva sa le dea incredere elevilor, cu un zambet, un cuvant de alint ca :ingeras sau.si nume de alint pentru baieti.cum va place sa va alinte unele persoane, mai ales un barbatlaughing

9 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Un profesor trebuie privit ca un prieten.Si nu, asta nu se intampla numai in basme.Trebuie sa fi alaturi de elevi nu numai in teorie nu sa fi un tiran care sa dea numai note de 4laughing
Trebuie insa sa stii sa deosebesti o relatie de prietenie de ceva mai mult.La cate cazuri de astea sunt in Romaniawinking

| Silvia a răspuns:

Un profesor trebuie sa stie sa se faca placut de elevi, sa vina cu placere la orele dumnealui, nu sa chiuleasca [cum fac eu la englezalaughing], sa stie si sa glumeasca si sa se faca respectat.Cat despre alint, nu cred ca e ok.Cred ca ar fi bine sa le spuna elevilor pe nume.

Zbenguici
| Zbenguici a răspuns:

O sa fie profesor, nu gigolo. Sa citeasca tehnici de comunicare.

| izvordemunte a răspuns:

Un profesor trebuie sa fie atat de bun (bine pregatit, corect, sigur pe el, cu ceva simt al umorului) incat sa il iubesti si daca iti da 2. tongue Cunosc persoane...

| mmamiruna a răspuns:

Dupa parerea mea ar trebui sa arate elegant destept, amuzant(asta implica si zambetul)

P. S. Tatal meu este profesor si este foarte glumetz!

| larisa_6959 a răspuns:

Trebuie sa fie un exemplu. Sa fie amuzant, sa explice astfel incat toata lumea sa inteleaga, sa aiba rabdare, sa stie sa te faca atras de materie, sa nu faca diferenta intre elevi, sa fie dur cand e nevoie si de ce nu, sa aiba stil.

| larisa_6959 a răspuns:

Sa-si aproppie elevi cat de mult poate de el, sa-i intelega, sa-si aduca aminte cum era pe vreme cand mergea la scoala, sa se puna in pilea elevilor, sa incerce sa gandeasca ca ei.

| Daniutza a răspuns:

Un profesor trebuie sa fie amuzant dar trebuie sa aiba si anumite limite.Copiilor nu le trebuie porecle.Pentru a fi mai apropriat de profesor, ii trebuie mai multe sanse. Ex:Cand trebuie sa spuna o lectie si se incurca la o particica sa il puna joc si direct 4.Nu,trebuie sa ii readuca aminte ceea ce a uitat si incurajat sa invete mai bine.Copii tu trebuie sa le stie de frica profesorilor.Trebuie sa le fie ca a doua pereche de parinti.

| stefanyny a răspuns:

In opinia mea, profesorul ideal trebuie sa indeplineasca mai multe conditii, pe care am sa le si enumar, oferind la unele chiar si exemple.
Consider ca un profesor bun este acela care are abilitatea de-a face un elev sa inteleaga materia ce ii este predata. De exemplu, sunt multi profesori foarte destepti si cu studii superioare in disciplina dumnealor, insa nu pot face un elev sa inteleaga lectia respectiva ca atare. Un profesor trebuie sa aiba momente de severitate si momente de indulgenta, daca se caracterizeaza doar prin exigenta sau mai ales doar prin ingaduinta, atunci clar nu este profesorul ideal dupa parerea mea. El trebuie sa-i inteleaga pe elevi, sa le dea cea de-a doua sansa, ci nu sa-i pedepseasca cu o nota mica inca de la prima lor abatere. Aceasta ingaduinta trebuie sa fie limitata deoarece majoritatea elevilor speculeaza bunatatea si in loc sa devina recunoscatori si silitori, ei aluneca pe-o panta degradanta multumindu-se in cele mai multe cazuri doar cu note de trecere. Atunci cand elevul incepe a-si permite prea multe lucruri deplasate (adica sa nu invete niciodata lectia, sa vorbeasca urat atat cu cadrul didactic cat si cu ceilalti elevi, sa deranjeze ora din simplul motiv ca nu-l intereseaza subiectul si asa mai departe) el trebuie just pedepsit pentru a evita acest comportament in viitor.
Profesorul ideal este acela care in afara functiei de baza, stie sa citeasca sufletul unui elev cand acesta are probleme fara ca el sa si le destainuie, incercand sa-l ajute eivitand ca cei din jur sa stima asta, pentru ca el sa nu se simta inferior clasei.
Elevul trebuie sa fie constient de drepturile si obligatiile sale scolare, nu trebuie sa uite nicio clipa ca profesorul ii este superior atat in clasa cat si in afara scolii.