| anonim_4396 a întrebat:

Cum va aparati de persoanele rautacioase, barfitoare, cele care"se baga in seama"cu scopul de a face rau? Se stie ca"gura lumii doar pamantul o mai astupa", dar oare chiar e nevoie sa ajungem la asa o concluzie generala?

Răspuns Câştigător
April
| April a răspuns:

Adevarul este ca traim in lume si nu suntem inconjurati numai de persoane binevoitoare.Este important, insa, sa nu ne lasam influentati de sugestiile negative ce pot veni de la cei din jur.De altfel, aceste sugestii n-au absolut nicio putere prin ele insele ci doar daca noi insine le primim si suntem dispusi sa le acordam vreo importanta.Ideal ar fi sa avem puterea de a respinge cu tarie gandurile sau declaratiile celorlalti care nu sunt benefice si sa ne construim singuri sugestii pozitive. Poate ca cel mai eficace mijloc de a gasi forta sa ignoram "gura lumii"ar fi sa nu luam niciodata o hotarare tinand cont de ceea ce spune ea, sa nu permitem nimanui sa gandeasca in locul nostru, sa luam singuri deciziile pe care le socotim corecte, fara a lua in seama binevoitorii gata mereu sa spuna ceva rau despre cineva sau despre ceva. Daca suntem stapanii propriilor noastre alegeri, cu siguranta ca barfitorii nu vor avea nicio sansa in a ne influenta viata.

7 răspunsuri:
| D A R i U t S s A a răspuns:

Indiferenta doare cel mai tare
si eu am avut si am de a facee cu feluri din astea de persoane dar nu ai ce sa le faci. nu te pune la mintea lor si o sa inceteze.happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu neaparat, poti sapa oricand o groapa sa o eliberezi.
Poi nu este neaparat nevoie sa ma apar, ci incerc sa fac acea persoana sa inteleaga ca nu toate lucrurile sunt cum le vede ea, si astea i le zic pentru a vedea ca nu`i merge cu mine la cearta dar nici la bataie de joc.

| RaSpUnS.pT.vOi a răspuns:

Nu mai pune la suflet rautatea altora.Fii indiferenta, asta doare cel mai mult.
Persoanele rele trebuiesc tinute la distanta.
Numai bine!

| Alisa a răspuns:

Nu le bag in seama, imi vad de viata mea. Si mai ales ca fiind indiferenta cu ele, acest lucru le omoara.winking.

Daca ai sta sa te pui cu ele, nu o scoti la capat, nu prea au minte. Daca nu au ce sa faca in legatura cu viata lor, trebuie sa isi gaseasca si ele o ocupatie. laughing

| Ianna33 a răspuns:

Eu pur si simplu ii ignor. Gura lumii nu poate fi oprita...concluzia generala e adevarata.

| Razvan a răspuns:

Nu am absolut nicio problema cu cei care vin si imi zic in fata ce nu le convine la mine sau la vreo actiune de-a mea. Vorbim, lamurim problema si ramanem prietenihee hee
Dar cu aia care barfesc pe la spate e alta poveste.In fata iti zambesc si cred ca te protesc si pe la spate iti zic tot felul de porcarii.Esti tentat sa raspunzi cu aceeasi moneda, dar nu...Nu se meritahappy
Lasa prostul in prostia lui.Sa creada ca tu esti fraier si el destept. Discretia e o mare calitatehappy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

II ignor pur si simplu, desi vorbele pot sa te faca sa suferi forte mult, si asa cum ai zis, gura lumii nici pamantul nu o astupa, asa ca ce rost ar avea sa ma consum pentru ceva care oricum se va,, stinge " de la sine cand va aparea alta stire de senzatie?