| Pamflezistul a întrebat:

Cum vi s-a parut "imbarcarea pe vaporul clasei a-ntaia" din 2009 ( parerea mea >- http://www.alinfarcas.ro/2009/09/14/pe-vaporul-clasei-a- ntaia/ )?

Răspuns Câştigător
| mircea a răspuns:

Daca nu as sti ca-i de plans, as zambi cu amaraciune... Totusi, ceva trebuie schimbat pentru ca actualul sistem este al invatatorilor si profesorilor, nu al elevilor. Sistemul trebuie sa serveasca elevii mai intai si apoi si societatea, iar daca asta inseamna toate cele ce se petrec acum, este fffff bine. Imi pare rau ca trebuie sa o spun, dar societatea romaneasca trebuie educata cu forta asupra unui aspect : pentru schimbarea societatii trebuie sa cooperam. Cine nu vrea trebuie dat la o parte. Nu-i prea democratic, nu? Dar, este democratic insa sa avem copii care ies din scoala ca niste geamantane de cunostinte si care nu stiu sa faca nimic contret cu ceea ce stiu? Pentru acesti copii nu functioneaza democratia prin acordarea unei sanse de incadrare rapida in munca? Ei nu au dreptul la un loc de munca mai bine platit inca de la inceput? Asta, doar ca sa mai ramana si pe aici careva care sa munceasca. Oricum ar fi, vai de voi scolari si de scoala cu care va chinuiti!

5 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| lifeForJesus a răspuns:

Super tare... laughing

| mircea a răspuns:

Da, punctul tau de vedere este just si realist. Numai ca politichia este putin mai... "NeDoamna". Nu te contrazic, doar iti ofer o alta posibila viziune. Sa zicem ca esti la scoala si ca ai primit o tema : trebuie sa-ti faci un insectar in 10 zile. Numai ca usa de intrare (iesire!) este incuiata. Incepi sa cauti prin casa cheia de la usa, dar nu o gasesti vreo patru zile. Incerci sa strigi pe fereastra la cei din curte, dar acestia te ignora. Mai ai sase zile. Incerci din nou sa gasesti cheia prin casa si bineinteles ca dupa alte trei zile cheia tot nu este gasita. Mai ai trei zile sa aduni insecte, sa le pui intr-o cutie pe care trebuie sa o cumperi, dar tu esti tot in casa. Ce faci? Pana la urma ce alegi : stai in casa pana vine cineva vreo data sa deschida usa, sau rupi un geam, iesi afara si-ti rezolvi problema? Si o ultima nedumerire:cum poti sti ce-i acela un stup, daca nu esti albinuta? Stii? Albinuta bîzîie! Bîz, bîz...

| Pamflezistul explică:

@Andy - Merci. Nu la fel de draguta e insa realitatea din teren.
@mircea - Nu merita sa ne aruncam de tot la gunoi zambetele. Nici macar alea amare. Desi nu mi-am propus sa smulg zambete cu aceasta pamflezie. DA... ceva trebuie schimbat. Dar nu in felul in care o fac guvernantii nostri. Nu poti sa-ti asumi raspunderea pe o lege sau niste legi pe ale caror randuri nici macar nu ti-ai aruncat bine ochii, doar de dragul guvernarii si a campaniei electorale aflate in fata. Nu poti vota o lege esentiala pentru reforma din Romania cu ochii inchisi si gandul in continuare neluat de pe ciolan. Nu poti trece chiar in halul asta peste parlament, nedandu-i drept la opinie, intr-o tara democrata. Esti guvern si ai scris o lege? Propune-o spre dezbatere in parlament, ca asta e rolul lui pana la urma. Arat-o opiniei publice si lasa-i pe oameni sa-si dea cu parerea si sa amendeze ce e de amendat. Apoi, cand toate se cunosc si, in urma dezbaterilor, se accepta... voteaza legea si asuma-ti raspunderea. Fa-o, asa cum spui, pentru elevi in primul rand (daca e sa ne referim la legea invatamantului). Asta se cheama reforma cu cap, nu ce s-a intamplat ieri.
@lucyano73 -winking

| dany_4018 a răspuns:

Ce pot spune chiar dragut