| Duutsie a întrebat:

Cum vi se par prenumele: Crina si Stefania? happy

Răspuns Câştigător
| misterioaѕa a răspuns:

Buna.
Imi plac.sh am si eu prietene bune cu prenumele acesta
Crina: de la "christiana", nume latin ce inseamna "urmasul lui Christos".
Crina: crin (greaca)
Numele Crina
Numele Crina sugereaza o persoana cu multa incredere in sine, mandra, putin orgolioasa. O persoana cu numele Crina este deosebit de autocritica si isi doreste foarte mult sa fie cea mai buna in numeroase domenii. Aceasta persoana are standarde deosebit de inalte si este in general foarte puternica.
Purtatoarea acestui prenume tinde sa se considere superioara celorlalti, este bagacioasa si crede ca le stie pe toate. Prenumele ii confera o fire responsabila, rezervata si demna. E capabila sa atinga succesul in orice activitate intreprinde. Ii plac lucrurile rafinate si e pasionata de aspectele profunde ale vietii. Studioasa din fire, se apleaca cu curiozitate de cercetator asupra artei, a literaturii, a filosofiei, a teatrului si a muzicii. Are intrebari metafizice legate de teoriile religioase si credintele oculte. Indiferent de trasaturile fizice si de modificarile aparute la acest nivel datorita varstei, persoana care poarta acest nume va avea un aer princiar, o atitudine nobila in miscari, manifestata poate prin mers, prin gesturi sau prin felul de a vorbi.
Este o persoana mai degraba sfioasa si introvertita, chiar daca, pentru a-si disimula timiditatea are un comportament exuberant. Are multa imaginatie si, posedand inclinatii artistice, poate chiar urma o cariera muzicala sau in teatru, avand un bun potential negativ.
[/size]

2 ŞTEFANIA
- (gr.) - "purtatorul cununei învingatorului"
3 Stefania
Acest nume de fata este folosit in germana, engleza si franceza. Sursa lui este Stephanos, un nume grecesc de barbat ce inseamna "Coroana sau Ghirlanda".

pa, pa

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tie cum ti se par prenumele personale?

| PisickDrAgUtZiCk a răspuns:

Superbe fin pronume adica ea nu?
adica stefania=ea
crina=ea
amandoua =ele

| FoarteLetargic a răspuns:

Get a life...

| Sოﺁℓε a răspuns:

Crina-asa si asa
Stefania-oribil laughing crede-ma asa ma numesc

| Deeu_1723 a răspuns:

Hah,şi pe mine mă mai cheamă Ştefania.
Sunt drăguţe, ce pot să spun.