| anonim_4396 a întrebat:

Cum vi se pare noua lege impotriva fumatului, e o lege foarte bună, voi ce zice ti(voi fumatorii), veti fuma acasa? Sau va lasati de fumat?

Răspuns Câştigător
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Din partea mea, sa scoata tutunul de tot ca nu ma supar.
Totusi, cred ca va anula aceasta lege, isi vor striga nemultumirea patronii, care nu vor mai putea sa plateasca taxe la stat, si cum statul nu pierde, nu stiu cat va dura aceasta lege.
Asa cam, vom trai si vom vedea!
O zi buna happy

18 răspunsuri:
| whatevernvm a răspuns:

Fumam acasa. Ii si mai ieftin

regis
| regis a răspuns:

Cred ca s-a introdus prea brusc. Trebuia pentru inceput sa se interzica fumatul in spatiile publice de stat (institutii, scoli, spitale etc) si sa lase la latitudinea proprietarului daca spatiul sau este pentru fumatori sau nefumatori. Apoi in pasul doi ii putea obliga sa amenajeze un spatiu pentru fumat, mai mic decat spatiul de nefumatori.
Apoi pasul trei ar fi fost acesta, interzicerea fumatului in spatii inchise. La noi s-a inceput invers, au obligat patronii sa delimiteze un spatiu de nefumatori, apoi s-au intors si au impus doar afisarea informatiei daca spatiul este pentru fumatori sau pentru nefumatori, ca in final sa se interzica brusc si complet totul.
Eu intr-un fel ma bucur ca scap de fum, dar pe de alta parte mi se pare putin fortat ca statul sa imi interzica sa fumez in propriul spatiu, vorbind din perspectiva proprietarului de local.

| AvalohAlyn a răspuns:

Nu se lasa cred fumatorii cu una cu doua.
Eu le-as zice mai bine sa incerce Nicorette.happy

Insa e foarte buna legea aceasta, mai ales pentru nefumatori ca nu mai esti dispus sa inhalezi tot fumul toxic din tigarile altora.happy Cine vrea sa fumeze si sa-si intoxice plamanii o poate face fara sa sufere si altul in mod indirect.

Sanatate si scuze ca am raspuns eu, un nefumator.happy

| ToKen a răspuns:

Voi fuma in afara unitatii daca chiar e. Se aplica doar in spatii publice inchise. Deci alternativele tale sunt invalide.

| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Sunt fumator inrait dar legea asta mi se pare o aberatie si discriminare

| Fatamuntilor a răspuns:

Sunt nefumatoare, in localuri nu merg!
Sunt insa curioasa in ce masura aceasta lege va fi pusa in aplicare si mai ales ce probe vor aduse fumatorului.

| Oana92 a răspuns:

Eu nu sunt fumatoare, m-am lasat de mult. Dar mi se pare stupida legea asta. Nu asa se reformeaza o societate, nu asa se face educatie, nu asa ne protejam de incendii si nu asa sunt protejati nefumatorii...Tot ce este interzis devine mai atractiv! Era mult mai normal sa permita fumatul in localuri pentru fumatori, localuri care sa aiba nevoie de mai multe autorizatii de functionare. In fond toata nebunia a inceput de la Colectiv, unde nu o tigara a pornit incendiul! Degeaba interzicem tigarile pentru ca sunt nocive si exista pericol de incediu, tigarile electronice sunt muuuult mai daunatoare pentru organism, iar un incendiu poate fi provocat de un scurt circuit, o scurgere de caz si etc.

| OoBunnyoO a răspuns:

Legea este foarte buna. Interzicerea tine doar de localurile publice, nu este o interzicere totala. Normal ca cine vrea, o sa fumeze, insa se duc afara.

Lumea nu va fuma mai mult, pentru ca pur si simplu nu este interzis total. Nu vor fi tigarile cumparate pe sub mana. Nu este prohibitia din America.

Eu sunt nefumatoare, insa in cercul meu de prieteni aveam prietene fumatoare si cand ieseam cu ele intotdeauna trebuia sa mergem in localuri de fumatori. Da, stiu, nu ma obliga nimeni sa am prieteni fumatori, dar mi se pare stupid sa rupi o prietenie doar pentru ca una dintre persoane s-a apucat intre timp de fumat. Acum daca mergem undeva, ies afara la fumat. Mi se pare ok.

Plus de asta, asa cred ca le va fi si mai usor fumatorilor care vor sa se lase de fumat.

Stiu ca lumea spune ca nu va functiona, insa eu cred ca numarul fumatoriilor se va rari considerabil. In Belgia, unde locuiesc, exista aceeasi lege. Si cu anii, foarte multe persoane s-au lasat de fumat. Acum, rar vad persoane care fumeaza si majoritatea sunt straini, nu belgieni. Eu, cel putin, ma bucur ca am intrat si noi in randul tarilor civilizate.

| AirănMeidăn a răspuns:

Interzicerea nu duce decat la scaparea de sub control, oamenii vor fuma oricum asa cum beau alcool sau trag pe nas sau isi injecteaza

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

O lege foarte buna! M-am saturat sa imi miroase hainele si parul a fum dupa ce ies dintr-o cafenea sau restaorant. Ramane sa le mai scumpeasca si totul va fi perfect, poate lumea se va lasa de fumat in felul asta.

| JetBlueJet a răspuns:

Si mie mi se pare o lege buna happy Poate asa vom fi priviti si noi cu alti ochi. (Ma refer la tara )

| dragodana a răspuns:

Salut! Nu ma las de fumat. Oricum fumez putin.
Cred ca legea fumatului este ok.Chiar daca sunt fumatoare ma deranja foarte mult fumul din restaurante.
Cred ca ar fi fost mai ok sa oblige restaurantele sa aiba un sistem de tragere a fumului.
Stiu un restaurant care are doar burlane pe sus.Nu trage fumul.
Am vazut la alt restaurant un '' sistem'' de eliminare a fumului: usi si geamuri deschise+aer conditionat dat la maxim.
La alt restaurant am vazut ca au un sistem de tragere a fumului, dar nu-i dau drumul mereu.Deci,se poate.
In concluzie:legea e buna, dar putea avea alta forma(sa oblige restaurantele, nu clientii).

| Tinna666 a răspuns:

Mi se pare o lege buna.nu era corect ca eu, negumatoare, sa ma duc sa mananc ceva in oras, sa beau un suc si sa ma intoxic cu fumul altora.nu mi se pare corect sa iau haine curate pe mine si cand ajung acasa sa duhnesc a fum.nu mi se parea corect sa merg intr-un club si sa nu pot sta mai mult de 3 ore ca incepeau sa ma usture ochii, nasul, pieptul din cauza fumului.
Fumatorii nu au decat sa isi afume plamanii lor dar fara sa ne afecteze si pe noi, cei care am ales sa nu fumam

| Innsbruck a răspuns:

Foarte buna lege, era si timpul.Este foarte bine sa stii ca mergi linistit intr-un local, pub sau club fara sa te intoxici cu fum sau sa-ti miroase hainele si parul dupa.De lasat de fumat nu se va lasa nimeni, parerea mea

| BeardedSamurai a răspuns:

Http://www.petreanu.ro/18355/
Asta spune cam tot ce trebuie spus.

| Antimanele104 a răspuns:

Sunt fumator si este o lege buna.Atat timp cat tutunul nu este interzis complet, nu am de ce sa ma plang.Fiecare om are dreptul la o placere vinovata, atat timp cat nu afecteaza pe cei din jur.O prohibitie a tutunului va avea efecte adverse(cel mai clar exemplu este Prohibitia din America anilor '20-'30)

| Caddy14 a răspuns:

Ii o mare prostie.O gramada de localuri o sa dea faliment.Si aceasta lege ignora anumite drepturi.Tu ca nefumator nu o sa mergi intr-un local pentru fumatori ca poate nu iti place.Si nici eu ca fumator nu o sa vin in localuri pentru nefumatori sa imi aprind tigara acolo.O lege buna ar fi ca fiecare local sa aiba o destinatie.Fie fumezi fie nu te deranjeaza fumul si te duci in ambele tipuri fie ca nu fumezi si te duci la nefumatori.

| IhateMaths a răspuns:

Foarte bine, din partea mea să interzică fumatul de tot.