| Shadow136o a întrebat:

Da...a trecut și liceul, și bacul și da, l-am luat. Ma așteptam să nu iau la romana dar am luat, iar la ce eram cel mai slab am luat nota cea mai mare, adică la istorie. Am luat 9.10 și am rămas șocat. Nu scriu asta ca să ma laud, ca na, am luat eu bacul dar nu fac nimic cu el momentan, în special anul asta, pentru ca încă nu sunt decis în legătură cu o facultate, deși ma bătea un gând de psihologie.
Prefer sa ma angajez si sa fac banii mei, sa ma reapuc de sala și sa am timp pentru mine.
Ce vreau eu sa zic mai departe, în special celor ce urmează sa dea bacul.
Fratilor, învățați!
Învățați, învățați și va rugati!
Nu mai mergeți pe ideea ca "încep de mâine" și trec lunile. Nu!
Eu unul nu mi-am bătut capul cu învățatul la început și asta pentru ca în mintea mea era doar sa iau bacul și atât. Sa iau nota de trecere. Nu aveam un scop anume. Nu aveam un obiectiv, pur și simplu. Înainte cu 2 luni am început sa învăț mai bazat și sa nu mai zic ca înainte cu 2 săptămâni aproape ca rupeam, dar și atunci eram uneori lenes și anulam. Dacă vreți sa luați note mari, învățați.
Si de ce zic sa va rugați...in martie, înainte de simulare, am avut presimțirea ca va pica Ion. Mi-am luat o carte cu eseurile structurate și am deschis cartea la întâmplare. Cartea s-a deschis la Particularități de construcție a unui personaj din opera Ion. Din toate operele, pe pagina cu caracterizare de personaj Ion mi-am pus semnătura și de atunci știam sigur ca asta va pica. Nu eram sigur 100%, dar știam ca e un semn de la Ăl' de Sus. M-am rugat sa pice Ion și a picat Ion. Ce am făcut eu? Am scris caracterizare de personaj Ștefan Ghiorghidiu de la Ultima noapte de dragoste, intaia noapte de război. Mare greșeala! Am regretat foarte mult, pentru ca inițial credeam ca știu mai bine la Ultima noapte de dragoste, intaia noapte de război dar mai târziu mi-am dat seama ca era mai bine sa scriu despre Ion. Am regretat și încă regret. Credeam ca nu voi mai lua bacul la romana pentru ca nu eram asa stralucit dar Dumnezeu nu m-a lăsat și am trecut cu 6.10.
A doua zi am avut la istorie. La istorie nu mai zic ca eram praf. Eu învățasem, dar problema a fost ca am tocit și tot uitam chestii și nici nu învățasem bine unele chestii. Vreo 2 lecții nu le știam deloc pentru ca nu puteam sa le rețin. Deci, e ziua de examen la istorie, ni se dau foile, întorc foaia, România Postbelică. Știam destul de bine lecția dar am știut și celelalte exerciții. Ma așteptam să iau peste 6, maxim 7 dar am luat 9.10. Nu știu cum, dar am luat. Apoi a urmat și ultima zi, la geografie, unde acolo știam deja ca iau peste 8 si ca e ușor, dar s-a întâmplat o chestie. Din neatenție, nu am văzut un exercițiu, mai exact exercițiul E de la subiectul 2. Pur și simplu nu l-am văzut, deși m-am verificat de 3 ori. Deja pierdusem 4 puncte, aveam idee cat de cat sa îl fac. Într-un final am luat 8, deși ma așteptam la un 8.50. Oricum, ma declar mulțumit.
Vedeți voi, Dumnezeu lucrează foarte frumos cu oamenii, cât sa îți fie și bine dar cât sa îți fie și după cum meriți.
Cam asta a fost experienta mea cu bacul, am scris destul de mult iar dacă ai ajuns aici și urmeaza sa dai bacul,
Învață, bate-ți capul, roagă-te sa fie bine și ai încredere în tine.
Mereu sa pleci cu ideea ca "Iau bacul", nu cu "Sper sa îl iau".
Multă baftă îți doresc și...o sa fie bine

2 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna.Dragut ca ai scris asta ca o incurajare pentru ceilalti, dar nu ai pus nicio intrebare.

Ps: E normal sa vrei sa iei o pauza de un an pana te gandesti la ce facultate vrei sa dai, insa eu te sfatuiesc sa nu amani prea mult.Te poti angaja oricand si dupa ce termini facultatea, mai ales ca aceasta poate face diferenta in mod considerabil la salariu (depinde doar de tine).

| LordCristobal a răspuns:

Salut!
Felicitari pentru mesajul pe care ai vrut sa il transmiti prin aceasta postare.
Daca nu esti hotarat sa mergi la facultate nu te du.Dar sa nu amani prea mult ca dupa aia nu o sa mai chef de nimic.
Dar doar cu Bacul nu prea poti face mare lucru pe piata muncii in Romania, esti in categoria necalificatilor si iti gasesti de munca doar pe salariul minim si domenii care nu sunt asa de faine.Ex:curier la Glovo, in comert(supermarketuri, magazine de haine) sau te poti duce in fabrici cu salariu mai mare dar lucrezi in trei schimburi.
Daca nu faci facultate ar fi indicat sa incerci sa faci un curs de calificare profesionala intr-un domeniu care iti place.