| FrumusicaSufletista a întrebat:

Dacă ați putea să modificați ceva la voi sau la cei din jur, ce ați modifica si de ce?

Răspuns Câştigător
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Era un moment cand as fi vrut sa ma schimb. Sa nu mai gandesc asa. Dupa cum stiihappy.
Dar referitor la intrebare:
Nu cred ca pot sa spun ceva despre cei din jur. De ce sa ii schimb? Adica sa ii judec? Nu imi place sa judec.
Dar mi-as modifica din preteni, ca sa ma inteleaga mai bine. Asta daca nu i-ar deranja.
Dar poate ca asa e voia lui Dumnezeu. Poate ca totul e asa cu un motiv si nu trebuie schimba.

Dar tu?

| FrumusicaSufletista explică (pentru DoarBogdan):

Eu cum am mai spus nu doresc sa imi schimb destinul adica pe mine si pe cei din jur, dar as schimba unele inventii, de exemplu detectorul de minciuni si lucruri de genul.De ce sa obligi pe cineva sa iti spuna adevarul, de ce sa ii intri in mintea sa si sa ii afli toate secretele, de aceea sunt secrete caci nu sunt cunoscute, omul daca doreste iti spune singur adevarul fara sa il obligi sau sa folosesti masinarii ca sa afli adevarul.In rest totul imi convine. big grin

| DoarBogdan a răspuns (pentru FrumusicaSufletista):

A da... Cum de nu m-am gandit la treaba cu detectorull de minciuni.
A, si as schimba si cativa parlamentari din Romania laughing

| FrumusicaSufletista explică (pentru DoarBogdan):

Eu aici nu ma bag, nu ii cunosc happy

24 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Ipocrizia de care dau dovada

| OnuOnulică a răspuns:

Răutatea. Este prea multă răutate în ziua de azi în oameni.

| FrumusicaSufletista explică (pentru OnuOnulică):

Pai dupa parerea mea fara rautate lumea ar fi perfecta, iar dupa mine perfectiunea e plictisitoare, drept urmare am trai intr-o lume plictisitoare.(este doar parerea mea)

| OnuOnulică a răspuns (pentru FrumusicaSufletista):

Da, corect însă se poate ajusta această răutate. Nu neapărat să dispară toată, însă măcar să fie corectată cel puțin jumătate.

| FrumusicaSufletista explică (pentru OnuOnulică):

Aici sunt de acord cu tine, caci daca dispare o parte din rautate, vor fi si mai putine case de copii, de batrini, spitaluri si mai multe case pline de dragoste.

| DoarBogdan a răspuns (pentru FrumusicaSufletista):

Dar credeti ca rautatea exista? Am auzit si eu asta candva.
Oare chiar exista rautate? Oare exista intuneric?
Ce e intunericul? Exista doar lumina si daca lipseste umina este intuneric.
Asa ca nu se poate spune ca exista doar lipsa bunatati?

| LoveSleep a răspuns:

Mi-aș face-o de 18.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

As modifica simtul penibilului. Sa nu isi mai dea toti aere de dive pentru niste lucruri mediocre. Iar la mine as modifica simtul timpului, de a lucra cat mai eficient, cu mai putina procrastinare.

| nlko a răspuns:

Nu as schimba nimic la mine...pana la urma ideile, principiile comportamentul sunt ale mele. Legat de cei din jur, din moment ce eu nu vreau sa ma modific, presupun ca nici ei nu vor. Adica, fiecare are dreptul sa fie cum vrea si cred ca faptul ca suntem toti diferiti face lumea mai interesanta, mai imprevizibila.

| FrumusicaSufletista explică (pentru nlko):

Sunt de acord în totalitate cu tine.

| keepcalm99 a răspuns:

Hmm.daca as modifica ceva asta ar inseamna ca acel ceva sa tinda spre perfectiune (in viziunea mea). Dar eu cred ca si "defectele" au rolul lor, iar fara ele n-am face distinctia in "bun" si "ceva mai bun". Sper ca nu m-am invartit in jurul cozii cu raspunsul big grin

| FrumusicaSufletista explică (pentru keepcalm99):

Oarecum am înțeles ce dorești să spui :d

| AncaIoana98 a răspuns:

Daca ar fi dupa mine, as alege propunerea lui Cheloo, daca o stiti, acesta propunea un test pentru fiecare om, cine nu il trecea capata un glont in cap. O propunere foarte... dramatica si iesita din comun, dar de asemenea si una foarte eficienta, caci lumea ar fi scutita de poamele societatii, violatorii, barbatii care isi bat femeile si copii si multe alte specimene inferioare. Voi vedeti un barbat de succes, cu bun simt sa isi bata femeia de acasa? EVIDENT CA NU! Doar acel inapoiat de pe facebook care si-a inventat propriile reguli gramaticale, si care trag in jos societatea sunt responsabili pentru astfel de fapte, in general. Ca peste tot, se mai fac si exceptii.

| FrumusicaSufletista explică (pentru AncaIoana98):

Wow,in mare parte sunt de acord cu tine, dar am totusi un dubiu, oamenii se mai schimba pe parcurs, unii in rau altii in bine si nu poti sti niciodata in ce sens se va schimba omul respectiv.

| AncaIoana98 a răspuns (pentru FrumusicaSufletista):

Nu o sa se schimbe radical, crede-ma. Totul porneste de la educatia si mediul in care au crescut de mici. Un copil crescut asa cum trebuie, de catre niste parinti care sunt constienti ce implica sa ai un copil, si cat de mare este responsabilitatea, nu o sa se transforme peste noapte intr-un criminal. De obicei, oamenii violenti si cu probleme de comportament au fost batuti in copilarie, au crescut intr-un mediu neadecvat sau pur si simplu au luat exemplul parintilor, care probabil la randul lor si ei fac parte din exemplele care trag in jos societatea.

| FrumusicaSufletista explică (pentru AncaIoana98):

Da,foarte multe persoane violente copiaza caracterul parintilor, ceea ce au vazut de mici, dar sunt altii care doresc sa faca exact opusul la ceea ce au vazut.De exemplu eu am fost odata la un picnic cu familia si alaturi era alta familie, acolo toti consumau alcool si fete si baieti si mame si copii, si toti la rind.La sfarsit erau sub o mare cantitate de alcool si au inceput a se certa,au arunca cu pietre intr-un tren, apoi a venit politia, si i-a arestat pe toti, mai departe nu stiu ce s-a intimplat cu ei, dar cred ca au primit o amenda buna.Aceasta imagine mi-a ramas in minte si de atunci mi-am promis mie (eram mica, aproximativ 10-11 ani)ca nu o sa consum alcool si o sa ma feresc de cei care consuma alcool fara masura.Deci este un exemplu a faptului ca sunt persoane care fac opusul la ceea ce vad.

| AncaIoana98 a răspuns (pentru FrumusicaSufletista):

Da, foarte bine! Dar ai facut asta deoarece stii sa faci diferenta intre bine si rau (rezultat a educatiei date de parintii tai), si stii ce e ala respect de sine, moralitate etc. Si pe de alta parte, probabil ca vi dintr-o familie buna. Este o oarecare diferenta intre exemplul meu si exemplul tau

| FrumusicaSufletista explică (pentru AncaIoana98):

Pai poate ca si ai dreptate, dar eu mereu mi-am spus sa nu ii judec pe toti la fel, oricum ideea ta este una foarte buna