| LisaJulie a întrebat:

Dacă ai fi teleportat in Evul Mediu sau Antichitate cu un smartphone cum i-ai explica unui faraon, rege babilonian sau medieval tehnologia moderna?

4 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Nu ai cum sa ii explici, te acuza de vrajitorie si te omoara. Cel mult sa le explici la savantii care erau si ei vanati de autoritati si popi, aia vor intelege repede ce explici.
Trebuie sa ai si arme la tine daca te duci acolo.

| mODIN a răspuns:

N-as incerca, m-ar ucide instant.

Cred ca ce as face ar fi sa arat cu degetul spre chestii (aur, mancare, arme, femei, bautura) si daca nu mi le dau, pun dubstep la maxim si pornesc blitz-ul ca sa-i sperii pana cedeaza si-mi ofera ce vreau.

| MistarGoGu a răspuns:

Crezi ca mai apuci sa explici? Ca te baga Sfanta Inchizitie la beci zicand ca ești trimisul lui Satan! Dacă totuși apuci sa scapi presupunând ca ai cunoaște una din limbile vorbite atunci ai spune simplu : Paine și CIRC, gagici goale și manele! Ar înțelege perfect!

| EestiSodalane a răspuns:

Aș începe cu un abac și un magnet. Le-aș explica că forța magnetică (de care oamenii din antichitate și evul mediu erau perfect constienti) induce o forță electrică identică cu fulgerul în metale. Dacă aranjezi metalele într-un anumit fel poți imita abacul pentru a face calcule. Cu cât mai mici și complexe sunt aceste metale conductoare cu atât mai complexe pot fi făcute calculele care la rândul lor produc un limbaj, o anumită gramatică care formează un program, iar aceste programe pot fi jocuri, aplicații și tot felul.