| TheMoon15 a întrebat:

Daca am lasat un ochi deschis (fara sa il aprind, doar dat intr o parte) exista pericol de explozie?

Răspuns Câştigător
| UserRo10 a răspuns:

Daca vorbim de aragaz/cuptor vorbim de o protectie numita ionizator care opreste automat ochiul daca nu sesizeaza flacara. Asta pentru protectie suplimentara

3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Asa este cum ti-a scris UserRo10. Dar nu inteleg cum ai dat ochiul intr-o parte?

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Daca e aragaz fara protectie, da.

| Lioana a răspuns:

Daca încăperea se umple cu gaz, da, iese cu explozie la cea mai mica scanteie.
Daca ai aragaz destept care nu lasa sa iasa gazul cand nu e aprins focul atunci nu e pericol de explozie.