| kally a întrebat:

Daca ati avea posibilitatea de a studia in strainatate ati face-o si de ce?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am facut-o, iar daca m-as naste de 7 ori, as face-o din nou.
Nu pot spune ca studiile au fost mai avansate, la facultate in Romania aveam mai mult de invatat, insa acolo te bazezi pe performanta, practica si trebuie sa depui mult efort pentru a te mentine in acel sistem si mai ales pentru a termina.
Daca esti cam prostanac din tara si te duci acolo, nu termini nici primul semestru; Trebuie sa-ti mearga mintea, sa fii cel mai bun dintre cei buni; iar atunci munca ta va fi rasplatita(nu ca in Romania, unde isi bat joc de efortul pe care il depui si iti dau un salariu de mizerie)
Se merita! Eu am fost la New York, am studiat cinematografia. Sunt prea multe de povestit, despre sistemul lor...

6 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Am avut posibilitatea. Depinde de context. De exemplu am avut ocazia de a studia in Danemarca dar nu am facut-o pentru ca nu era ce doream eu atunci. Trebuia sa merg pe alt profil si imi era greu sa nu fiu alaturi de cei dragi si sa fac si ceva ce nu imi place. Daca era vorba de ceva ce imi doream mergeam cu siguranta.

mira
| mira a răspuns:

Este o experienta si o sansa care nu trebuie refuzata.

| RaSpUnS.pT.vOi a răspuns:

Cu siguranta ca as face acest lucru. Un pas important, atata timp cat ti se ofera o mare sansa, afara din Romania.Romania,tara corupta si cu majoritatea locuitorilor sai pe interes.Desi merg pe criteriul acela ca daca ai ambitie, oriunde este posibil. Sper sa reusesti in viata!

| Sara a răspuns:

Bineinteles ca as facea'o. de fapt blushing sa nu ma laud, peste 3 ani am de gand sa fac niste studii in Anglia, zic peste 3 ani, caci pana atunci sunt legata de romania, mai mult.Si de ce ma bate gandul sa ma duc, caci acolo, pot zice ca este o trambulina catre exterior(strainatate). Calitatea invatamantului este net superioara fata de cel din romania, nici nu se compara, iar oamenii din sistemul strain nu sunt asa corupti ca cei de aici. Sper ca te am ajutat, pa. pa!

| ÅñdRa a răspuns:

Bineinteles ca da.Pentru ca vreau sa plec din romania mai ales in orasul in care sunt eu...nu pot avea nici un viitor.Imi doresc foarte mult sa pot reusi la o facultate in Anglia.happy

| MihAelA_1847 a răspuns:

Normal ca as face asta.In plus in strainatate, studile sunt mai avansate si ai mult mai multe sanse in viata, decat in tara aceasta.