| Fedaskyn a întrebat:

Daca ati putea scrie o scrisoare spre primarie in care sa propuneti cateva idei de eradicare a saraciei din Romania, ce le-ati propune?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Le-as propune sa scoata la pensie fochistii care au aprobat modificarile cu titlu de "imbunatatire" a traficului rutier de la mine din 'sat'. Sunt atat de tolomaci, incat orasul lor nici macar nu e corect dpdv legislativ-rutier.
De saracie n-ai ce le spune primariilor, ei doar iti incaseaza impozitul, sau iti dau faina, ulei si orez, daca n-ai nici servici, nici pe ce plati impozite. La conducere sunt vreo 20 de clovni, ridicati de baroni locali, care baga bete in roate unora, si le semneaza contracte altora, ca sa circule banii publici incotro trebuie.
Saracia romaneasca e sinonim cu lenea in mare parte, iar rezolvarea ei nu se poate face de sus, decat prin pedepsirea lenesilor, punand la putere partide de dreapta, care nu se uita la satrele de hoti de buzunare care voteaza pe cine face ajutorul social mai mare, si pedepsele penale mai mici.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

As lua salariile parlamentarilor si senatorilor si as marii pensiile foarte mici. As face o lege ca-n Norvegia, in care parlamentarii sa mearga la munca pe bicicleta, sa stea in case modeste si sa aiba salarii modeste, care sunt platite oricum de noi, din taxele noastre, din munca noastra.

| sierra1 a răspuns:

Destinatarul nu e bine ales, ar trebui să fie cel de sus

| Holiday a răspuns:

Sa taie ajutoarele sociale pentru absolut toti cei apti de munca, poate asa se apuca naiba macar jumatate din ei de facut ceva.