| anonim_4396 a întrebat:

Daca bani nu aduc fericirea, de ce o persoana se bucura cand ii se da un cadou? Gen la femei, cand ii duci un buchet de flori sau diamante, parca ii se insenineaza ziua laughing. Ce sa mai zic daca ii dai o masina unui barbat rolling on the floor. Nu inseamna chestiile astea ca "cumperi fericirea / banii aduc fericirea?

27 răspunsuri:
| Musique a răspuns:

Prea puțini pot afirma, și să creadă în același timp ce spun, că banii nu aduc fericirea.
E clar că banii înseamnă fericire, iar atunci când o găsești și-n alte lucruri (persoana iubită, familie, succes, împlinire, etc.) banii o întrețin.

| KodrutZ a răspuns (pentru Musique):

Banii intretin o iluzie. Exista mai multi cersetori fericiti decit miliardari fericiti.

| Musique a răspuns (pentru KodrutZ):

Am văzut cerșetori zâmbind atunci când primeau un leu, însă am văzut și chiupuri luminate și oameni al căror zâbmet venea din inimă atunci când primeau ceva de mâncare.
Nu susțin că e totul legat de bani, însă ar fi stupid să spun că banii nu aduc fericirea.

| KodrutZ a răspuns:

O bormasina la barbatz breh, o BORmasina. Lasa povestile cu masinile. Mie daca imi da careva cadou o masina(automobil adicatelea), ii dau cu ea in cap. Legat de cumparatul fericirii... poti sa te duci sa culegi flori de pe cimp. Cred ca cel mai important e TIMPUL pe care il oferi in dar. De exemplu nasu' lu' asta mica se mai autosesizeaza si trimite cate un ban, dar ceea ce ne bucura pe noi e sa il avem aici. De bani ma pot lipsi fara probleme.

| T0T a răspuns:

Gestul in sine conteaza. Daca ii dai niste flori e diferit de a da o bucata de hartie.

| anonim_4396 explică (pentru T0T):

'' Daca ii dai niste flori e diferit de a da o bucata de hartie.'' - Si daca ii dai si flori si bucata de hartie? Cred ca ar bucura-o si mai mult.
Florile ca florile, te pupa pe obraz si aia e. Dar daca pe bucata aia de hartie scrie ceva mai special s-ar putea sa o faci sa planga si sa te ia in brate.
Acum depinde si de fata.

| T0T a răspuns (pentru anonim_4396):

M-am referit strict la o bucata de hartie. Ai dreptate daca te referi la alt gen de bucata de hartie. Niste cuvinte fac mai mult decat foarte multe lucruri materiale. Acele cuvinte spuse cum trebuie sau scrise cum trebuie pot sa iti mangaie sufletul, acele cuvinte scrise raman o viata, florile se ofilesc.

| relian a răspuns:

Banii nu doar ca aduc fericirea, ci o si intretin. Daca nu o poti intretine deja zboara la altul.Nimic nu poti face fara bani, sa fim seriosi nici sex chiar daca cei doi spun ca nu o fac pe bani.Sa spunem vrei sa faci sex si esti tu ca femeie in perioada periculoasa ce faci? Pai trebuie sa cumperi prezervativ nu? Asa si ala nu costa bani? Cineva spune ca e fericita tipa ca te gindii la ea.Astea sint povesti.Fa un experiment mergi la o tipa si spune-i -stii ma gindii la tine imi place de tine bla bla povesti.Dar fara sai duci nimic, nici o floare sa vedem cit de fericita o sa fie.Mai cineva spune ca mergi si culegi flori de pe cimp.De pe care cimp ca cimpurile alea sint ale cuiva nu? Asa si daca ala te vede cum e? Sau daca mergi fara sa il intrebi pe proprietar asta se numeste furt.Mai sint unele tipe care vezi ca iti dau in cap cu masina, vai ce mai povesti.Da un cadou scump si vei primi si tu de toate de la ea, iar ea va fi fericita fctie de cadou.Ca urmare fericirea de ii putem spune asa creste proportional cu marimea cadoului si nicidecum cu vraja marii. Vorba aia vorbele nu-ti tin nici de cald nici de foame, si daca nu-ti este cald, daca nu esti satul nu cred ca poti fi fericit.

| Doub a răspuns:

Pentru ca daca ii daruiesti o floare inseamna ca te gandesti la ea.smug

| OoBunnyoO a răspuns:

Banii aduc fericirea. Chiar daca nu aduc fericirea deplina, cu siguranta ajuta. laughing Nu stiu de ce lumea sustine ca nu aduc fericirea. Cred ca este un fel de mecanism de protectie, ceva de genul "Daca tot nu ii am, oricum nu am nevoie de ei".
Dar daca banii nu ar aduce fericirea si lumea chiar ar crede lucrul asta, nimeni nu ar mai munci, nimeni nu ar mai merge la studii ca sa sa gaseasca un job mai bine platit, nimeni nu ar mai cauta jobul cel mai bine platit etc etc. Banii aduc fericirea prin simplul fapt ca te ajuta sa iti platesti taxele, sa iti umpli burta si sa ai un loc unde stai, deci sa scapi de griji.

| anonim_4396 explică (pentru OoBunnyoO):

"Nu stiu de ce lumea sustine ca nu aduc fericirea." posibil multi ar crede ca daca zici asa pari materlialist. dar una e sa zici ca banii aduc fericirea si alta e sa tii numai la bani, sa nu dai 2 bani pe oameni familie etc

| OoBunnyoO a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, asa este.
Si intr-adevar ai dreptate. Nu este nimic in neregula sa iti doresti sa ai bani si sa recunosti asta, atat timp cat iti pastrezi integritatea si inima la locul ei.

| anonim_4396 explică (pentru OoBunnyoO):

Mi se pare prosteste sa zici ca nu, atunci de ce te bucuri cand mananci? sau cand butonezi telefonul sau caluclatorul de sute si sute de euro sau cand conduci nu stiu ce masina frumoasa sau mai stiu eu ce "n" rahaturi. bani aduc fericirea, si inca cum laughing

| OoBunnyoO a răspuns (pentru anonim_4396):

Adevarat. tongue

| AirănMeidăn a răspuns:

Aia e bucurie, nu fericire. Si trece repede. Fericirea e ceva mult mai complex.

| Mayar a răspuns:

E o forma de atentie, am ma ispus si in alte dati, daca nu ma insel. Persoana X s-a gandit la persoana Y ce i-ar placea, carei i sunt gusturile, s-a framantat putin. Daca cel care face cadoul isi permite sa faca unul scump,,, asta e. Gestul conteaza de fapt.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pentru ca te-ai gandit la acea persoana cand i-ai cumparat cadoul, de aia se bucura.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu mi-ar placea sa primesc diamante, serios. As arunca dupa el cu diamantele alea, pe post de pietre.

'' Ce sa mai zic daca ii dai o masina unui barbat ''- Nu stiu daca se bucura asa mult cand ii dai cu masina peste el.

'' Nu inseamna chestiile astea ca "cumperi fericirea / banii aduc fericirea?'' - Nu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai, daca primesti un cadou, esti fericit pentru ca persoana respectiva, te considera special.
Da, ai dreptate totusi. Dar si cadourile se pot considera semne ale specialului.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca imi da mie cineva o masina n-am ce sa fac cu ea. Si asa nu am permis. Sunt prea psihopat ca sa conduc. As ucide mamicile cu carucioarele cu sugari in parcarea mall-ului sau a blocului/acasa.

Bine, nu asta e motivul. Dar ar putea fi.

Asa cum a zis Depress. Motivul real ar fi ca respectivul care-ti face cadou se gandeste la tine.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Banii* (modul pl.).

Banii nu aduc fericirea, asta tine de noi si de cei din jurul nostru.In schimb banii aduc o sansa mai buna la viata, confort material.Era si o vorba:,, banii nu aduc fericirea, dar'a ii mai comod sa plangi intr-un BMW decat pe o bicicleta"!
Cat despre micile atentii precum florile ori bijuteriile mai la o ocazie speciala asa, ar fi si ilogic sa nu se bucure, carei femei nu ii place sa se simta bagata in seama? Si chiar daca ii un cadou care sa nu o fascineze, majoritatea tot se vor bucura, pentru ca gestul cateodata face chiar mai mult decat cadoul in sine, si revin din nou la vorba de mai sus: le place sa fie bagate in seama.
Nu, nu chiar. Fericirea ii ca si dragostea iar dragostea ii ca si o.r.g.a.s.m.u.l (ma cenzureaza site-ul), ele pot fi simtite ori mimate dar nu si cumparate.Cel mult poti cumpara cu bani buna-starea unui om, mai departe, insa, banii nu prea mai ajuta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Banii reprezinta intreaga lume materiala, nu doar niste hartii. Iar lumea materiala este de ajuns pentru ca majoritatea sa-si poata satisface poftele si sa-si poata intretine iluziile. Asa ca, in cazul majoritatii, banii pot aduce si intretine fericirea. La altii, banii nu sunt de ajuns. Iar la unii, nimic nu va fi de ajuns, fondul lor nu le va permite sa fie fericiti nici daca ar avea intreg universul la picioare.

| Ƨirenia a răspuns:

Banii aduc fericirea

| Apetrei_Bogdan_1995 a răspuns:

Cred ca intentia conteaza. Faptul ca insemn ceva pentru cineva e dragut.Ce nu inteleg eu e de ce lumii ii mai pasa de aur.Incredibil straluceste uuuuu.As prefera sa vad aurul intr-un CPU decat in colectia unei femei.Acelasi lucru pentru diamante sau argint care au si ele aplicati interesante.

| veryhonest a răspuns:

Fericirea adusa de bani nu tine o perioada lunga de timp. Este una falsa, ai doar tu impresia ca esti fericit. Oricum, aici depinde de fiecare persoana cum vede fericirea. Unii o vad in bani, altii in succesul profesional, social etc.

| relian a răspuns (pentru veryhonest):

Correct,e bine ce ai spus, dar acum trebuie sa existe si un dar fericirea de care spui ca nu tien de bani aia succesul profesional, social etc cum poti ajunge sa fii fericit in genul ala? Nu crezi ca ai nevoie de bani? Nu ai cum sa ai succes profesional si mai ales social daca nu ai bani sinca f multi bani. Fara bani nu poti face o scoala sa poti avea succes profesional, sau social caz in care nu mai vorbesc ca pe linga bani mai ai nevoie si de alte chestii.Ori vrei sa spui succes profesional ca dai cu sapa? Exista cineva care e fericit ca da cu sapa sia invatat o tehnica noua? Sa fim seriosi, banii sint cei care ii fac pe oameni fericiti din toate pctele de vedere.banii sint cei care ne relaxeaza, ne da speranta si tot ce vrei.Normal fericirea data de bani nu tine decit atita timp cit ii ai.Dar si alta fericire tot la fel tine.Nu o sa ai succes profesional mereu, sau social, mereu va fi altu care ti-o va lua inainte si atunci cind altu iti ia locul nu cred ca mai poti spune ca esti fericit.

| veryhonest a răspuns:

Da, toata fericirea sta la baza banilor. Fericirea, oricare ar fi ea, trebuie construita si cu bani. Insa rezultatul conteaza. Esti fericit cand stii ca ai ajuns exact unde ai dorit. Ti-ai indeplinit scopul. Si scopurile, cum am mai spus, difera, in functie de fiecare individ. In general, banii aduc ei o fericire, dar nu una adevarata. Fericirea e una spirituala. E rezultatul a ce te-ai straduit sa faci pana acum. Indiferent cum e construita, ea trebuie intr-un final sa perpetueze in tine.