| chiftelutacrocanta a întrebat:

Daca beau Pepsi si cafea in loc de apa e o problema sau e neaparat sa beau apa ca sa ma hidratez? E musai neaparat sa beau apa ca sa ma hidratez sau e ok si daca beau alte lichide in loc de apa cum ar fi de exemplu Pepsi si cafea?

9 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Nu, nu e ok să bei alte lichide în loc de apă, cum ar fi Pepsi şi cafea.

| Violleta2022 a răspuns:

Atat pepsi cat si cafeaua contin cofeina, care sunt puternic deshidratante. ca atare, se impune sa bem o cantitatea de apa supliemntara cand bem pepsi si cafea, ca sa acoperim deficienta lasata de consumul de cofeina si sa ne hidratam cat mai sanatos.

| T0T a răspuns:

Am auzit odată, ceea ce nu știu dacă e real, că băuturi gen Pepsi sau Cola mai mult te deshidratează. Oricum, nu sunt sănătoase, culmea unchiul meu a lucrat sau încă lucrează la Coca Cola în străinătate dar nu consumă niciodată Cola. Și cafeaua e nesănătoasă, poți să te informezi mai mult de pe google.
Cea mai bună e apa pură sau ceaiul sau băuturile 100% naturale din fructe sau/și legume.

| Dorotheea21 a răspuns:

Cafeaua merge intotdeauna cu apa.
In Dubai si Creta, cand ceream o cafea, aceasta venea "la pachet" cu o apa plata sau minerala, la alegere, si cred ca aia stiu mai bine de ce procedau asa.

| PeFuga a răspuns:

Trebuie sa bei si apa. In primul rand bauturile acidulate contin foarte mult zahar (de la care te ingrasi si poti sa faci si diabet) si afecteaza dantura si stomacul foarte tare, deci nu sunt potrivite pentru baut zilnic cate 2 litri (cantitatea de lichid necesara iintr-o zi). Cafeaua nu e indicat nici ea sa depaseasca o anumita cantitate. Daca nu vrei sa bei apa, atunci inlocuieste-o cu alte lichide, gen ceai/infuzie de fructe sau plante, compoturi, sucuri naturale (facute acasa, la storcator), supe, lapte (de vaca, de soia, de cocos, etc).

| August99 a răspuns:

Cola si pepsi is bune din cand in cand, dar ce ne-am face fara apa?

| mnbvf a răspuns:

Eu zic să bei mai multă apă și să lași băuturile alea că nu-i ok să le consumi zilnic.

| nirocino a răspuns:

E musai...să bei apă! Baftă!

| Tpuist a răspuns:

Apa e obligatorie. Fără apă viața nu ar exista. Poți să bei Pepsi și cafea, dar nu renunța la apă.