| Marck94 a întrebat:

Daca esti din sat, te-ai plictisi de satul ca e prea pustiu, ce ai face? Te-ai muta la oras? Ai duce mai bine la oras? Crezi ca la oras poti avea viata buna? Care sunt avantaje si dezavantaje la oras?

6 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

La oras ai un mall un servici si un autobuz de luat. La tara ce faci mirosi balegaru vacilor

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

La oras, teoretic poti gasi orice, intr-un timp scurt. Dar nu prea e asa. Alt avantaj ar fi ca ai pe unde pierde timpul. Nici asta nu e batuta in cuie, ca fara anturaj nu faci nimic, sau chiar si cu anturaj, e posibil sa nu gasesti locuri misto, ca nu toate orasele sunt Cluj sau Bucuresti.
Dezavantajele orasului sunt poluarea, aglomeratia, senzatia ca esti un nimeni din multime. Daca ai masina, nu ai unde o parca, hoti care sa ti-o sparga 'se gasesc', stai in bloc inghesuit, esti obligat sa te supui mai multor reguli, si sa suporti mai multe toane si nesimtiri din partea altora. Nu mai zic de certurile ce apar pe la blocuri, ba pe parcare, ba pe intretinere, unul vrea sa zugraveasca scarile in roz, altul vrea interfon, vreo 3 apartamente din bloc sunt pline de betivi care adorm pe scari, se bat noaptea, nu platesc nimic, etc.
La oras ai avantajul locurilor de munca platite mai binisor, dar in mediile mai restranse (rurale), nu ai nevoie de prea multi bani.
Eu am trait la bloc, in orase, dar imi place mai mult la casa, in sat, pentru liniste si intimitate. Pentru cumparaturi exista internet si curierat, prieteni am, iar impotriva plictiselii, se poate calatori, munci sau bea.

| Freya1 a răspuns:

Am avut problema asta.
Eu sunt de la oras dar m-am mutat la tara cand am fost intr-o relatie cu fostul.Si muream incet de plictiseala.
Era de munca pana peste urechi cu gradina, cu casa, cu mancarea, cu curatenia dar era pustiu si eram singura.Stateam pana seara cand binevoia el sa vina de la munca sau de pe unde venea sa ma bage si pe mine cineva in seama.Nu aveam loc de munca pentru ca erau putine si si acolo se bagau neamurile intre ele plus ca daca optai pentru vreo fabrica la distanta (faceai naveta) trebuia sa muncesti in 3 schimburi pe minim pe economie si la cata treaba ai la tara acasa crede-ma ori mori ori te imbolnavesti.
Am lasat tot pana la urma si am venit la oras.Am venit de putin timp cei drept dar adevarul este ca sunt mai multi oameni, mai multe locuri de iesit, mai multe locuri de munca si posibilitati de a face bani, si conditii mai altfel.Astea sunt avantajele.
As vrea curand sa imi iau si o casa la tara unde sa merg sa stau saptamani sau chiar luni in vacante dar cu conditia sa fie partenerul cu mine si sa am conditii.Sa o iau iar de la capat toata ziua singura, sapat in gradina si alte treburi nu as mai rezista.
Dezavantajos este ca poate sunt mai mari taxele, nu ai aceias priveliste si aer curat, si e aglomerat (ceia ce nu iti place daca esti obisnuit cu linistea)

Răspuns utilizator avertizat
| Freya1 a răspuns (pentru Marck94):

Acuma eu am avut un pic de noroc pentru ca ai mei sunt aici si am venit la ei, dar crede-ma am 23 de ani si nu mai e ok pentru mine sa stau cu ei asa ca o sa ma mut curand.Eu am noroc ca am iubit cu care urmeaza sa imi iau o chirie dar la tine sfatul meu este ori acelasi (sa iti iei o iubita cu care sa pleci asa) ori sa iti cauti o gazda.Mai muncesti un pic, iti strangi bani mai multisori un pic si cauti un baiat sau o fata ce isi cauta coleg de apartament ca iesi mai ieftin.Ii platesti chiria garantia din bani pe care ii strangi (ca strangi de la fabrica si de la munca pe la oameni ) iti lasi si tie de cheltuiala si iti gasest de munca.