| irina192837 a întrebat:

Daca esti timid e din cauza ca esti imatur emotional?

Răspuns Câştigător
| Fantaspirit a răspuns:

Nu,din cauza că nu crezi in tine,stai prost la capitolul confidenta,au insecuritati, traume,eșecuri,fiasco repetate,nu ai fost încurajat,sprijinit moral,nu ai încredere în tine,nu crezi in tine, ai fost demoralizat in trecut, copilărie, ai avut o copilărie grea, părinți prea stricți și perfecționiști in care mereu îți cereau socoteala și te certau chiar și dacă luai la școală nota 8 când ei își doreau 10.
Alte cauze s-ar putea datora că nu ai abilități sociale și tu ești conștient de acest fapt,și ști că decât să deschizi gura și să fii judecat,criticat mai bine taci,mai sunt hartuire la școală de către colegi, abuzuri fizice, emoționale, verbale, sau complexe vizavi de fizicul tau.

1 răspuns:
| sierra1 a răspuns:

E vorba de increderea in tine - mai exact de lipsa ei. Dar mai vezi aici:

https://www.sfatulmedicului.ro/......iditate_53