| DaimlerAG a întrebat:

Daca iei un automobil in leasing,dupa ce termini de platit, masina se returneaza companiei sau iti ramane tie?

Răspuns Câştigător
| lpavel a răspuns:

Daca l-ai luat pe numele tau, normal ca-ti ramane tie! Bafta!

1 răspuns:
regis
| regis a răspuns:

Daca e leasing financiar, iti ramane tie, nu inainte de a achita si valoarea reziduala. Si masina nu este pe numele tau, tu platesti doar impozitul, ai calitate de utilizator, proprietar in CIV si talon fiind casa de leasing.
Daca este leasing operational, masina este si ramane a casei de leasing, practic iti este doar inchiriata pe durata contractului, cu clauze foarte precise (de exemplu ai voie sa parcurgi doar un anumit numar de kilometri anual, pentru restul platesti suplimentar). Aici nu platesti insa nici un fel de avans, iar la finalul contractului restitui masina.