| SaveTheNature a întrebat:

Daca,nu ai o locuinta(stai in chirie), si ai un job prost platit.
Si maine cu noroc castigi aproximativ 30.000 de euro.
Ti-ai construi cu ei o casa? (si bineinteles ramai cu salariul tau jalnic)?
Sau deschizi o afacere?(dar ramai chirias)?

11 răspunsuri:
| NoShit a răspuns:

Mai întâi e bine să am un loc stabil, deci îmi construiesc o casă. Rămân la salariul jalnic cu care mă pot întreţine doar, dar totuşi încerc să pun banii pe care i-aş fi plătit pe chirie deoparte, la nenea ciorap.

| Inferno a răspuns:

Construiesc o casa. Mai bine fac ceva sigur ce-mi asiugra un viitor sigur. Intr-o afacere poti sa castigi mult mai mult, dar poti sa si pierzi.
Dar poti sa si pierzi, nu exista castig fara riscuri.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ăăăă ...nu ştiu.
Întotdeauna am vrut o casă a mea, în stilul meu, construită într-o pădure de munte. Desigur, nu una mare, pentru că mi se par de prost gust.
Dacă aş deschide o afacere, ar exista riscul să nu meargă. Aş rămâne apoi şi în chirie şi cu salariul jalnic.

| valentino52 a răspuns:

Cu 30 000 euro nu ai ce casa sa iti construiesti nici macar terenul nu stiu daca il poti cumpara la banii astia. Eu i-as risca intr-o afacere o cafenea un lounge ceva... dar cum au zis si altii in conditiile de fata nu prea merge nimic. Eu abia mi-am deschis o cofetarie si sunt la pamant nu produc aproape nimic. Stau si ma gandesc acum ca mai bine imi luam masina cu banii.dar am sperat ca ii pot amortiza relativ repede si imi cumpar dupa aia ceva mai bun....asta e fara risc nu poti sa castigi.

| SaveTheNature explică (pentru valentino52):

Singura afacere fara risc este livada de nuci. Singurul, absolut singurul dezavantaj e asteptarea. IOn rest numai avantajewinking

| valentino52 a răspuns (pentru SaveTheNature):

Daca stai la oras nu prea ai cum decat daca te muti la tara. Trebuie sa verifici sa te ocupi pe acolo. zilnic. Si pentru pneumonoultramicroscopiscilicovolcaniconioza nu o sa iti deschizi niciodata benzinarie cu 30k. Nici macar constructia in sine nu o ridici ce sa mai zici de pompe care depasesc cu mult suma asta plus gazul natural care il cumperi nu te gandi ca te duci iei de 1000 de euro gaz si il vinzi mai departe si a 2a zi iei din nou. dai zeci de mii de euro poate chiar sute de mii. daca iei o franciza gen Rompetrol aia e 30 000 euro plus taxa lunara doar pentru a folosi numele acesta.

| TiffanyღBJ a răspuns:

30 de mii de euro nu iti ajung ca sa construiesti o casa, nici o garsoniera ca lumea nu cumperi cu banii aia. O afacere care sa si mearga avand in vedere conditiile economice actuale...nu prea stiu care ar fi aia. Probabil as depune banii la banca si as incasa dobanda, care si aia ar fi f mica, dar mai bine decat nimic.

Răspuns utilizator avertizat
| ComaniciIonut a răspuns:

Eu sincer mi-as face niste studii in informatica si cu 10.000 de Euro ramasi mi-as aloca niste drepturi de autor de la un engine grafic Fac un joc impreuna cu niste prieteni si apoi il vand pe piata cu un pret de 4. 99dolari si daca il vand in peste 50.000 de exemplare am castigat aproximativ 500.000 de Euro cred ca mai bine de atat nu pot gandi Dar trebuie sa ai pasiune pentru ceea ce faci big grin Si chirias a fost si Zuckenberg fondatorul Facebook laughing nu prea avea bani da avea capwinking

| OnlyWeTwo a răspuns:

In primul rand te-as sfatui daca locuiesti singur sa iti cumperi o garsoniera.Cu restul de bani poti investi intr-o firma si te poti ridica usor usor.Cu timpul daca esti baiat destept faci cativa bani din firma care ti-ai deschiso, vinzi garsoniera si iti iei un apartament si asa te ridici usor usor.dar sa ai acesti bani.