| Saveluc a întrebat:

Dacă o persoana cu handicap (Nevăzător cu un rest de vedere și singur pe lume). nu este servit de acea locuința la cine poate apela? In afara de Asociația Nevăzătorilor. Va multumesc mult.

448/2016, Art. 20. Locuința Drepturile Persoanelor cu Handicap

Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

Nu este servit de acea locuința? la ce te referi prin asta? explica mai in detaliu, stai singur intr o casa si nu ai pe nimeni? cred ca poti gasi pe cineva care e platit de stat sa aiba grija de dvs

) Persoanele cu handicap grav beneficiază de următoarele drepturi:
Practică judiciară (1)

a) acordarea unei camere de locuit, suplimentar față de normele minimale de locuit prevăzute de lege, pe baza contractelor de închiriere pentru locuințele care aparțin domeniului public sau privat al statului ori al unităților administrativ-teritoriale ale acestuia;
Practică judiciară (1)
b) stabilirea chiriei, în condițiile legii, pe baza contractelor de închiriere pentru suprafețele locative cu destinație de locuințe, deținute de stat sau de unitățile administrativ-teritoriale ale acestuia, la tariful minim prevăzut de lege.
Modificări (1)

(3) Beneficiază de prevederile alin. (2) și familia sau reprezentantul legal pe perioada în care are în îngrijire un copil ori un adult cu handicap grav.

(4) Beneficiază de prevederile alin. (2) lit. b) și adultul cu handicap accentuat.

acest user stie mai bine https://www.tpu.ro/utilizator/scyw

multa sanatate, ce pot spune

| Saveluc explică (pentru RAY):

In prima faza unde ai scris nu este vorba dacă stau singur. Ci dacă cer o locuința și nu mi-se da la cine pot apela.

| RAY a răspuns (pentru Saveluc):

Eu as merge la primarie in acest caz sa vad de o locuinta sociala