| Henrypericolpublic a întrebat:

Daca oxigenul, azotul, ozonul etc. ce mai sunt ele in aer, sunt toxice, le ia 50-100 de ani sa ne omoare?

3 răspunsuri:
| Zartbitter a răspuns:

Corpul uman nu moare din cauza unei toxicități, ci din cauza degradării capacității de regenerare a celulelor.

Noi murim în fiecare secundă și tot în fiecare secundă ne naștem, celulă cu celulă. Corpul nostru nu este o singură entitate, ci este un întreg ecosistem cu foarte multe bucățele mici care se descurcă și ele cum pot.

Și, la fel ca oamenii pe planeta Pământ, celulele noastre mor după ce și-au terminat energia și altele se nasc.

După un timp, viteza cu care celulele mor depășește semnificativ viteza cu care celule noi se nasc. Care, apropo, se nasc și datorită oxigenului și azotului pe care „îl culegem" din aer și nu numai.

Însă corpul ar mai trăi o bună vreme dacă nu ar ajunge într-un punct în care, din cauză că într-o anumită zonă a corpului, într-un anumit organ, numărul de celule care mor este mult mai mare decât în restul corpului. În acel moment, acea „fabrică" se închide, și asta generează o reacție în lanț care face ca și celelalte organe să se închidă, treptat, pentru că nu mai primesc resursele de care ar avea nevoie.

Dacă nu ar exista alte boli și alte probleme, toți am muri exact la fel „de bătrânețe". Sunt și oameni tineri care mor „de bătrânețe" pentru că ecosistemul lor bio-chimic are mai multe dezechilibre semnificative prezente.

| Iahimder a răspuns:

Niciunul din elementele chimice mentionate de tine nu sunt toxice. Pentru mai multe informatii poti intotdeauna consulta enciclopedia wikipedia.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Noi trăim cu oxigen. Cu el se fac arderile din organism pentru energie. Dar tot el produce astfel și radicali liberi.
De aceea avem nevoie de antioxidanți.
Cu azot sunt construite proteinele din noi.
Ozonul ne apără de UV.
Astfel nici unul nu e toxic.