| UnuPentruAltu a întrebat:

Dacă pe altul îl afectează te afectează și pe tine? De exemplu dacă te afectează faptul că un om al străzii, evadat de la un ospiciu, a fost bătut crunt și deposedat de banii obținuți din cerșit.
Dacă te afectează spune de ce?

5 răspunsuri:
| TamplaruAnisoara a răspuns:

In Biblie sta scris :Sa plângi cu cei ce plâng si sa te bucuri cu cei ce se bucura in Domnul". Creștinii sunt sensibili adică sunt afectați atunci când un semen al lor trece prin încercări.

| Plato a răspuns:

Da, ma afecteaza, deoarece empatizez cu toata lumea si nu ma gandesc doar la binele meu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu.
Nu.Cui îi pasa de un om al străzii?

| Celcestietot a răspuns:

Da, ma afecteaza. Gandeste-te cum ar fi daca ti s-ar intampla asta. Nu trebuie sa traim intr-o societate salbatica, exact ca in jungla.

| Freya1 a răspuns:

Nu prea ma afecteaza cand cineva străin plătește ceva.Ma afecteaza doar atunci când e cineva apropiat sau cand dezbat subiectul si aproba sau dezaprobă ce s-a intamplat.
Dar in general ma revolt cand sunt animalele bătute si chinuite ca ele sigur nu ai vina.