| Lasvegasnevada a întrebat:

Daca puteti sa-mi spuneti top 10 cele mai periculoase orase din lume.Si sa-mi mai spuneti motivu pentru care e crime si droguri daca il stiti daca nu ma multumesc cu topu

1 răspuns:
| Sunnyツ a răspuns:

1. Bogota - Columbia

-Organizaţii criminale continuă să răpească şi să reţină civili pentru a obţine răscumpărări
-are unul dintre cei mai ridicaţi indici de criminalitate violentă din lume

2. Ciudad Juárez - Mexic

-Dacă în 2008 numărul crimelor a fost de 1.400, anul trecut s-au înregistrat peste 2.500 de asasinate în strânsă legătură cu mafia drogurilor.

3. St. Louis - Missouri, Statele Unite ale Americii

-St. Louis este în fruntea clasamentului celor mai primejdioase oraşe din Statele Unite, conform ultimei analize bazate pe statisticile FBI în ceea ce priveşte crime, violuri, jafuri şi atacur

4. Port-au-Prince - Haiti

-Nu au mai rămas forţe ale poliţiei care să poată ţine sub control violenţa din întreaga ţară, astfel că multe oraşe haitiene sunt, literalmente, controlate de criminali.

5. Mogadishu - Somalia

-În august şi septembrie 2010, teroriştii au lansat un atac militar împotriva Guvernului Federal de Tranziţie al Somaliei şi a Uniunii Africane. În august anul trecut, o bombă pusă la marginea drumului a spulberat trei microbuze.

6. Caracas - Venezuela

- Violenţele sunt în strânsă legătură cu sărăcia care este în continuă creştere, dar şi cu faptul că această ţară este între Statele Unite ale Americii şi Columbia, reprezentând un traseu al drogurilor. Jafurile armate sunt la ordinea zilei în acest oraş, chiar şi în cartierele presupuse a fi sigure şi populate de turişti.

7. Port Moresby - Papua Noua Guinee

-probleme comune pe care le are acest oraş sunt furturile de maşini prin atac armat, distrugerea vehiculelor, furturile din buzunare sau jafurile armate.

8. Grozny - Cecenia, Rusia

-Naţiunile Unite au denumit Grozny în 2003 ca fiind „cel mai distrus oraş de pe pământ"
-Crima organizată este foarte răspândită, o problemă extrem de serioasă reprezentând-o rata criminalităţii, a violurilor şi a răpirilor.

9. Santo Domingo - Republica Dominicană

-Criminalitatea continuă să fie o problemă mare în acest stat. Turiştii au fost mereu principala ţintă a hoţilor de buzunare. În ultimul timp s-au înmulţit atacurile violente asupra localnicilor şi străinilor, iar numărul maşinilor furate a crescut.

10. Muzaffarabad - Kashmir, Pakistan

-Deşi este considerat a fi „paradisul pe pământ" şi este cunoscut în principal pentru lacurile de o frumuseţe captivantă, râurile ameţitoare şi grădinile splendide, Kashmir este considerat de specialişti a fi locul de unde va începe următorul holocaust nuclear.
-Grupurile pakistaneze de crimă organizată au activităţi precum traficul de droguri, printarea de rupii indiene false, şantaj, crimă la comandă şi fraudă. Mai mult de atât, se implică în trafic de oameni, violenţă politică, răpiri, terorism, corupţie.