| ABCD122 a întrebat:

Dau funda!
Voi sunteti de acord cu Relațiile Sexuale între persoane de același sex?
De ce Biserica nu accepta asa ceva?
Aici unde stau eu a fost un scandal enorm cu o fata ce era lesbiana, iar mai apoi s-au strâns semnături ca sa interzică chestia asta. Tu ce parere ai?

46 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Biserica nu accepta pentru ca insusi Dumnezeu a pedepsit Sodoma si Gomora pentru asemenea pacate. Eu zic: faca ce vor in casa lor dar sa ma lase dracului in pace cu demonstratii si pretentii de "emancipare". Distrugerea conceptului de familie nu este "emancipare".

| whatevernvm a răspuns:

Sunt de acord. Nu e vina nimanui ca sunt asa, asta e ultimul lucru de care ar trebui sa le pese oamenilor. Fiecare are dreptul sa iubeasca pe cine vrea. Te pisi pe ele de tipare. Imi e la fel de scarba cand vad in public un barbat cu o femeie sarutandu-se cum imi e de doi barbati sau de doua femei. Nu ma intereseaza ce fac ei atata timp cat se iubesc pe bune si sunt fericiti si nu o fac doar la misto. Nici ei nu stiu ce se intampla cu ei si se considera defecti, multi se sinucid sau ajung sa traiasca toata viata cu persoane de sex diferit pe care nu le iubesc si care nu ii atrag pentru ca nu se pliaza normelor religioase si sociale din lumea asta de **** si ar fi aspru judecati de oameni. Fk them, fk all

| Seba2013 a răspuns (pentru whatevernvm):

Din cauza normelor religioase?
Tu crezi ca ei au dreptul sa schimbe invatatura Bisericii?
Ei au prea mult tupeu ca sa se omoare din cauza ca nu pot schimba legile Bisericii!
Ei nu stiu ca legile acelea sunt aur, care nu ruginesc, si nu se schimba asa dupa cum ar vrea ei.
Asa ar trebui sa schimbam legile si pentru betivi, ca daca nu se omoara!
Nimeni nu are treaba cu ei, fac ce vor, dar au prea mult tupeu, ca sa creada ca pot schimba sistemul in Biserica!
Ei au impresia ca Dumnzeu si-a schimbat legile, ei nu stiu ca acele legi sunt de aur si nu ruginesc.
Dumnzeu nu aproba drogatul, homosexualitatea, etc.
Ca sa il faci pe Dumnzeu sa aprobe asa ceva, nu poti.
Tu ar trebui sa te adaptez la legile lui, nu el.
Homosexualii au impresia ca Dumnzeu se adapteaza dupa ei.
Nu este chiar asa draga, vointa lui Dumnzeu este clara si nu se schimba!
Poate mai incolo, cand mai apare inca o data pe pamant.

| whatevernvm a răspuns (pentru Seba2013):

Dude, ma doare undeva de legile Bisericii. Fiecare inainte de toate e om si are dreptul sa iubeasca, nu sa traiasca in minciuna si durere pe ideea ca asa zice Biserica. N-ai decat sa traiesti dupa normele astea in lumea ta de basm doar cu gandul la mantuire. Nimeni nu crede ca se muleaza Dumnezeu dupa ei, dar nu mi se pare nimic grav atata timp cat e iubire pura si curata. Oamenii aia au probleme, noi trebuie sa ii intelegem, nu sa le bagam Biblia pe gat.

| whatevernvm a răspuns:

Ai probleme grave la mansarda, dar grave rau de tot.

| whatevernvm a răspuns:

Impusca-te, dude. Nu face nimeni nimic in Biserica voastra. Nu ne pasa de ea.

| whatevernvm a răspuns:

Comentariile tale imi dau cancer. Te rog, fa un bine planetei si taci. Hitler te-ar rezolva acum

| Seba2013 a răspuns (pentru whatevernvm):

Scoala-te din letargie, hipnotizato.
Nu mai acuza pe nedrept, ca nu ai dreptate.
Esti intr-un spatiu public, trebuie sa iti controlezi limbajul.
Daca vorbesti asa si la judecata, te dau afara cu suturile.
Pe Hitler l-a rezolvat Dumnzeu stai linistita...
Iar Hitler si de neamul tau s-a luat...iar vorbesti alandala,

| AFR81 a răspuns:

N-am nimic impotriva orientarii lor, atata timp cat sunt decenti si nu se expun in public. Daca ies in fata sa se faleasca cu faptul ca ei sunt pe invers, daca fac mitinguri si isi cer nu stiu ce drepturi, atunci e o problema. Nu as fi niciodata de acord sa fie legalizate casatoriile intre ei sau sa li se permita sa adopte copii. Ca sa concluzionez, dupa cum am spus, sunt de acord cu relatiile homosexuale atata timp cat acestea se petrec la ei acasa. Pana la urma, sunt si ei oameni, simt si ei nevoia sa faca unele chestii, nu poti sa le interzici asta. Legat de fata aia de care ne spui tu, nu stiu ce a fost acolo, deci nu pot sa ma exprim.

| RAY a răspuns:

Da, pentru ca biserica este tot acolo de unde a pornit primitiva cu idei primitive, medievale, ca fata aia putea face ce vrea ea cu corpul ei, traim intro lume plina de ura nu e vorba de a fi homo in ziua de azi omul te uraste fara motiv, asta e

| Drimmero a răspuns:

Sunt de-a dreptul scarbosi si diliti rau de tot!

| OldSoul a răspuns:

Fiecare persoana are dreptul la propriile alegeri.
Fiecare persoana este responsabila pentru ceea ce face.
Nu inteleg cu ce suntem noi mai presus de ei, astfel incat "ne implicam" atat de mult in viata lor, stiu ca e ceva gen Tabu, dar cu toate acestea noi nu avem de unde stii ce e in mintea acelor persoane, nu e corect sa ne impotrivim, e viata lor, sa si-o traiasca cum vor, daca ei gresesc, ei platesc, nu noi.

| Doub a răspuns:

Iac, îi scârbos şi oribil, dar deh, mă doare fix în cot de ce fac alţii.
Dar dacă biserica ar accepta chestia asta, ar fi penibil.

| R0R0 a răspuns:

Nu sunt de acord.E atat de... scarbos, jalnic!
Cum să accepte asa ceva Biserica? Pana acum relatiile sexuale erau intretinute doar intre barbat si femeie. Insa omul s-a crezut mai destept si a modificat asta.

| suntserios a răspuns (pentru R0R0):

Mai destept ca cine?

| R0R0 a răspuns (pentru suntserios):

Poftim?

| suntserios a răspuns (pentru R0R0):

Ai scris

" Insa omul s-a crezut mai destept "

in cazul asta "mai" e un adverb care construieste o comparatie.

Deci mai destept ca cine s-a crezut omul?

| R0R0 a răspuns (pentru suntserios):

Aaa...
Mai destept decat Dumnezeu.

| suntserios a răspuns (pentru R0R0):

Avand in vedere ca omul la inventat pe dumnezeu e destul de logic sa fie mai destept ca el, nu?

| R0R0 a răspuns (pentru suntserios):

Eu nu cred asta.

| Florentina9210 a răspuns:

Nu sunt de acord!
Deoarece este impotriva religiei. Cum sa faci asa ceva?
Este inadmisibil!

| ABCD122 explică (pentru Florentina9210):

Sunt absolut de acord cu tine.

| Florentina9210 a răspuns (pentru ABCD122):

Ma bucur!

| suntserios a răspuns (pentru Florentina9210):

Si ce daca e impotriva religie? E religia legea absoluta pe pamant sau care e treaba?

| Florentina9210 a răspuns (pentru suntserios):

Asta e parerea mea!

| suntserios a răspuns (pentru Florentina9210):

Trist daca tu crezi ca puterea si adevarul absolut il detine religia. Cineva sau ceva ti-a ingradit drastic libertatea de gandire.

| Florentina9210 a răspuns (pentru suntserios):

Daca am o parere diferita de a ta, asta nu inseamna ca am o gandire limitata!
Fiecare e liber sa gandeasca in felul lui!
Daca nu iti convine comentariul meu, mergi mai departe, nu te retine nimic!

| suntserios a răspuns (pentru Florentina9210):

Nu am nimic cu parerea ta. E dreptul tau sa nu fii de accord cu homosexualitate, doar ca asta nu e parerea ta, e o parerea indusa tie de religie pe care o iei de buna si cam atat.

| Florentina9210 a răspuns (pentru suntserios):

Nu tine doar de religie!
Doar ca, eu personal nu am o opinie pozitiva despre aceasta ''moda''.
E altfel cand vezi o fata si un baiat, tinandu-se de mana, si alta cand vezi doua persoane de acelasi sex.

| suntserios a răspuns (pentru Florentina9210):

Asta e altceva, dar prima data ai zis

"Nu sunt de acord! Deoarece este impotriva religiei"

Si nu e o moda sa stii, crezi ca au devenit oamenii homosexuali de ieri de azi? Ca pana recent le era frica sa recunoasca.

| Seba2013 a răspuns (pentru suntserios):

Noi credinciosii suntem mai prieteni cu homosexaualii decat esti tu cu ei.
Noua nu ne place practica lor, ne scarbeste...dar cu ei in general nu avem nimic.
Pe tine nu te intereseaza homosexualii nici atat.
Dupa tine pot sa se si omoare, ca te doare undeva...
Daca ai face si tu sex cu un barbat, atunci da, credem ca ii accepti cu adevarat.
Pana nu te vad ca faci, insemna ca tu doar esti un las care nu vrei sa faci nota discordanta la ceea ce este la moda in ziua de azi.
Iti este frica de asta!

| suntserios a răspuns (pentru Seba2013):

Looool esti amuzant. Am zis undeva ca ii sustin? Nu ii sustin pentru ca nu ii inteleg, sexualitatea mea imi zice sa ma uit dupa femei nu dupa barbati. De aia nu ii plac, nu ca asa zice religia.

Si e clar ca toti bisericosii de aici ii accepta

| Seba2013 a răspuns (pentru suntserios):

Pai si noi credinciosii suntem tot asa.
Homosexualii vor sa impuna Bisericii sa ii accepte.
Biserica isi respecta Dumnzeul, si niciodata nu vor accepta drogurile, betivii, homosexualitatea sau alcoolismul.
Atentie, cand spun ca nu ii accepta, ma refer ca nu promoveaza practica lor...
Cu ei in general nu au nimic, in afara de homosexualitate, sunt oameni de nota 10.

| suntserios a răspuns (pentru Seba2013):

"Biserica isi respecta Dumnzeul, si niciodata nu vor accepta drogurile, betivii, homosexualitatea sau alcoolismul."

Aha... de aia sunt mii de cazuri de popi pedofili, dar ce mai conteaza.

| Seba2013 a răspuns (pentru suntserios):

Poate sa fie si sute.....nu asta conteaza.
Conteaza doctrina lor, Dumnzeul lor, nu ceea ce fac anumiti oameni(preoti).

Desigur si oamenii conteaza, dar ceea ce conteaza mai mult este doctrina lor.
Dumnezeul lor este cel care conteaza nu ceea ce fac ei...
Atata timp cat doctrina lor este in conformitate cu Dumnzeul lor, asta ii reprezinta.
Ce fac unii oameni care reprezinta Biserica, este doar o dezonoare adusa Bisericii....asta nu insemna ca Biserica a facut.
Asa se prezinta stirile de pe protv, ca Biserica a facut, dar ei nu spun bine, sunt ipocriti, minte lumea.

| suntserios a răspuns (pentru Seba2013):

Din pacate pentru ce zici tu acolo biserica = oamenii aia care fac si dreg, iar biserica este ceea ce conduce religia, nu un zeu inchipuit.

Daca oamenii care alcatuiau biserica credeau si respectau valorile alea nu mai exista aversiune asupra lor.

Nu un zeu inchipuit a zis ca homosexualitatea nu e buna, o gramada de oameni au zis asta pentru ca asa li s-a parut lor.

| Seba2013 a răspuns (pentru suntserios):

Ceea ce conteaza sunt invataturile Bisericii, nu ceea ce fac unitatile.
Daca mergi pe conceptul asta, atunci ar trebui sa generalizam si alte lucruri.
O sa iti dai seama ca nu este acelasi lucru.
Invaraturile Bisericii, au fost si sunt aceleasi, ce fac unitatile aduc dezonoare.
Biserica nu ii invata asa ceva, fac de la ei din cap.
Generalizezi frate, nu stii sa faci deosebire.

Asta cu zeul inchipuit o iei pe aratura, deschizi alt subiect.
Tu inca nu stii cum sta treaba cu Biserica.
Ei spun ca Dumnzeu le-a zis....asta este pozitia lor.
Trebuie sa vorbesti de la premisa asta, daca vrei sa iti dai cu parerea despre cineva.

Trebuie sa intelegi prima data conceptia lor, si dupa aceea sa iti dai cu parerea.
Cand ai informatie, atunci incepi sa iti dai cu parerea, nu inainte, pentru ca este nevoie de cunoastere.

| Seba2013 a răspuns (pentru Seba2013):

Ca a spus sau nu a spus este irelevant......relevant este ca Biserica spune in prezent ca a spus.
De la premisa aceasta trebuie sa pleci, daca vrei sa ii acuzi de complicitate.
Vorbesti dezordonat omule, habar nu ai ce spui.
Aduci ca argument ca Dumnezeu nu a spus...dar asta este alta acuzatie, cu totul altceva!

| whatevernvm a răspuns (pentru suntserios):

Like!

| Florentina9210 a răspuns:

''alandalo''laughing) nu iti mai bate capul cu oameni de genul!

| Seba2013 a răspuns (pentru Florentina9210):

Eu nu pot sa ii fac nimic, doar sa incerc sa o inteleg.
Ea nu este sigura pe ea si s-a luat de mine.
Restul, fiecare crede ce vrea, eu nu ma pot baga...

| Cameliapantiru a răspuns:

Da, sunt de acord cu relatiile homosexuale intre adultii cu discernamant psihic si care nu sunt rude de sange. Dezaprob, insa pedofilia (atat pedofilia heterosexuala, cat si cea homosexual, fara nicio deosebire), relatiile sexuale cu animale (zoofilia) sau cu cadavre (necrofilia) sau relatiile sexuale (indiferent daca heterosexuale sau homosexuale cu persoane redus4e mintal sau fara discernamant, deci incapabile de a accepta actul sexual in cunostinta de cauza).
In rest, cred ca doi oameni (de sex ipus sau de acelasi sex) care se iubesc si isi doresc sa fie impreuna, au dreptul de a fi, iar cadrul legislative (nu Biserica, nu religia) ra trebui sa le acorde si dreptul de a se casatori, de a avea copii sau de a adopta.
Parerea Biseriicii nu ma intereseaza, eu nu am o credinta religioasa si nu apartin de nicio organizatie religioasa (si nici parintii mei, deci fara religie am fost si crescuta si educate dintotdeauna) si consider ca intr-un stat laic si democratic nu ar trebui sa conteze decat strict pentru adeptii acelui cult, nu pentru Constitutie si legislatie.
Sunt de aceeasi parere cu Hillary Clinton atunci cand afirma ca drepturile gay-ilor sunt drepturile omului si ca legalizarea casatoriilor intre doi barbate sau intre doua femei nu e un privilegiu, ci doar corectarea unei erori (determinata de o mentalitate invechita, conservatoare, formata sub indrumarea unei Biserici inca aflate in Evul Mediu), doar acordarea acelorasi drepturi tuturor oamenilor, indifferent de orientarea lor sexuala.
Cat despre homofobi (preoti sau laici, crestini, musulmani, budisti sau atei), nu le urez nimic altceva decat sa aiba un copil, un frate sau un foarte bun prieten gay si sa asiste la suferinta si discriminarea lui, discriminare pe care si ei au promovat-o candva.

| alexandrualind a răspuns:

Ciudat

| 6Anonim9 a răspuns:

Nu doar religia nu accepta. Natura nu accepta asta. Magnetii se resping daca sunt de acelasi gen. Animalele nu fac asta, care nu sunt rationale ca si noi. Animalele alea care nu au ratiune, simt din instinct care e femela sau masculul, stie fiecare ce sa faca ca sa se faca remarcat si sa isi cucereasca partenerul. Ii simte prezenta si se miroase unul pe celalalt si isi dau seama. Masculii nu se accepta unul pe celalalt, se bat daca se intalnesc si mai ales daca e o femela la mijloc. Noi oamenii rationali si destepti, descuiati la minte, nu putem sa ne dam seama de asta? E scarbos si nepotrivit pentru legile naturii, nu doar pentru religie.

| SSJGohan3 a răspuns:

EU sunt de acord, daca oameni se iubesc si au tendinte puternice amandoi si pot sa faca sa le functioneze relatia, dc nu? cat timp nu deranjeaza alte persoane totul este bine, si copii sunt de acord sa aiba daca le pot oferi o educatie foarte buna si sa le imprime valori morale bune

| RandomHuman a răspuns:

Fiecare are dreptul sa faca ce vrea cu viata lui. Credinciosii nu ar trebui sa judece.