| coolestpageer a întrebat:

Dau fundaaaaa... urgent vreau sa stiu ce este:statul democratic si regimul fascist +VOT sau doar democratic si fascist! scuze categoria...azii va roooog

Răspuns Câştigător
| CandyTetris a răspuns:

Statul democratic este o institutie bazata pe separatia puterilor si pe votul universal si care proclama suveranitatea poporului. Regimul fascist este o dictatura care promoveaza de obicei idei nationaliste duse la extrem, alaturi de idealizarea propriei natiuni si preamarirea trecutului sau glorios, si manifesta intoleranta fata de alte natiuni, rase sau ideologii.

1 răspuns:
| cosmin21 a răspuns:

Democrația (în traducere literală „conducere de către popor", din grecescul δημοκρaτίa - demokratia, de la demos, „popor" + kratos, „putere") este un regim politic care se bazează pe voința poporului. Principiile de bază ale democrației sunt votul universal și suveranitatea națiunii. Stat democratic :Romania
Fascismul este o ideologie apărută în Europa după Primul Război Mondial, care a stat la baza unor partide de extremă dreaptă politică, caracterizându-se prin naționalism extremist, misticism, violență, demagogie socială. Fost stat fascist : Italia.