| bibilushu a întrebat:

Dc oamenii nu sunt buni?

7 răspunsuri:
| Malvina24 a răspuns:

Sunt prea multe raspunsuri posibile, iar fiecare generalizare este gresita, inclusiv aceasta. Nu cautam raspunsuri, mai bine solutii. Cred eu ca acesta e hazardul. Pentru unii, oamenii rai sunt un test, pentru ei insisi, sunt o pedeapsa. parerea mea

| dany1219 a răspuns:

Deoarece toti vor numai pentru ei si nu se gandesc si la ceilalti din jur...si daca se poate sa ia si de la celalatl...big grin

| AlerimxD a răspuns:

Pentru că societatea ne face aşa. Cine nu face orice ca să i se îndeplinească dorinţele şi le vede călcate în picioare de alte persoane cărora nu le pasă decât de ele.
Pentru că există ierarhia, scara socială şi toţi vrem să fim cât mai sus, să însemnăm cât mai mult. În loc să urcăm singuri, noi facem ce e mai uşor, îi tragem în jos pe alţii.
Xoxo.

| DanaCherry a răspuns:

Pentru ca oameni au senzatia ca lor li se cuvine tot. Cand apare un moment cand trebuie sa dea o mana de ajutor renunta. Dar au senzatia ca ei trebuie sa fie ajutati de fiecare data. Ne trebuie solutii nu raspunsuri! Mai usor sa vorbesti decat sa faci.

| Bya132 a răspuns:

Oamenii nu sunt rai, ci mai degraba rautaciosi.Sunt rautaciosi deoarece viata i-a sculptat in acest fel.Au vazut ca daca sunt prea buni, lumea ii ia peste picior, asa ca, s-au hotarat sa i-a ei peste picior, sa nu fie ei trasi la fundwinking.

| ciao a răspuns:

Deoarece toti doresc prea multe! Si pentru asi realiza visul merg peste toti si peste toste!

| lgmrt a răspuns:

Cei 7 ani de acasa totul, nu societatea e de vina.