| littlebig642073 a întrebat:

De când a devenit panettone prăjitura națională a românilor de sărbători?

Răspuns Câştigător
| Dismally a răspuns:

De cand s-au intors "capsunarii" cu "gusturi rafinate" din Italia big grin

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cozonacul? Nu stim. Nici google nu cred ca stie.

| littlebig642073 explică (pentru anonim_4396):

Cozonacul provine de la egipteni si greci, fiind preluat de romani, rămânând o tradiție pe mesele celor din Europa Sud-estica, inclusiv ale românilor. Dar nu mă interesează istoria cozonacului, eu vreau sa știu de ce a devenit desertul ăsta italian asa de popular in România in ultimii ani, de au ajuns unii 'români' să înlocuiască cozonacul, salamul de biscuiți etc. cu el.

| Suntsserios a răspuns (pentru littlebig642073):

Pentru ca este mult mai bun.
Cozonacul ala ordinar din magazine nu este bun de nimic.Cel facut in casa e ok.Dar daca incerci panettone facut in casa o sa lasi cozonacul rumeno pentru alta data.
La fel comparatia dintre espresso si căcăul românesc la ibric.
Dacia vs Alfaromeo
Ion vs Giovanni
Tuica vs Grappa
Sunt inaintea noastra in orice domeniu.
Noroc ca au venit peste noi acum 2000 de ani si ne-au mai scos din mocirla.