| Sara2 a întrebat:

De cand iau anticonceptionale a inceput de cateva zile sa imi curga pe chilot o sangerare f usoara dar e sange negru, ce poate fi? poate fi sarcina? de cand le iau nu am avut contacte sexuale, doar inainte de a le incepe

4 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

La medic.

soothe
| soothe a răspuns:

Le-ai luat prea tarziu. Mergi la medic.

| arrriadna a răspuns:

Anticonceptionalele ti-au fost recomandate de medic sau le-ai luat "de capul tau"? Intreb fiindca se recomanda in functie de greutate si varsta. Pe prospect scrie ca "pot aparea si sangerari intermenstruale"? Daca da, ar putea fi si de aici. In intrebarea precedenta ne-ai zis ca ai facut testul de sarcina si a iesit negativ. So... Te rog, spune-mi ca de atunci folosesti prezervativ?! Adica... stii ca trebuie sa treaca minim o luna de cand incepi sa iei anticonceptionale ca sa aiba efect, da? Oh, inca ceva. Daca e o sangerare intermenstruala. Nu e buna pentru corpul au concentratia de hormoni. Mergi la medic si discuta treaba asta!

| madalina_8123 a răspuns:

Mergi la un consult ginecologic. Obligatoriu. Multora le este frica de medic, insa te asigur ca nu te "papa" nimeni si pentru orice fata care si-a inceput viata sexuala e OBLIGATORIU sa mearga la ginecolog. Pana ajungi la gineco, poti citi pe prospectul pastilelor pe care le iei daca pot avea asemenea efecte. Dar, repet, adreseaza-te unui ginecolog pentru binele tau! Multa sanatate!