| Marii a întrebat:

De ce a lasat d-zeu moartea pe pamant?

Răspuns Câştigător
| zorialbi a răspuns:

Moartea este urmarea caderii in pacat, dar pentru cei credinciosi moartea este doar o trecere spre viata cea vesnica, in rai.

11 răspunsuri:
| juniper a răspuns:

Pentru ca atunci cand Adam si Eva au mancat din marul acela, Dumnezeu automat le-a luat viata vesnica, din cauza sarpelui acela, nici noi nu putem avea viata vesnica.

| Arthur a răspuns:

Dumnezeu nu a lasat moartea pe pamant, Adam si Eva find initial nemuritori. Mancand din pomul cunoasterii au lasat moartea sa intre in viata lor. Dumnezeu totusi ne-a iertat daruindu-ne viata vesnica prin sacrificarea fiului sau Iisus care a invins moartea, redandu-ne nemurirea.

| Silvia a răspuns:

Pentru ca i-a fost Evei pofta de merefrustrated.

| Alphawolf a răspuns:

Pentru ca pe atunci si serpi erau vorbitori si un sarpe a imbirligato pe Eva sa muste din marul pacatului.

| l0rre a răspuns:

Tare raspunsul silviei. Dar nu numai...ci si pentru a ne pedepsi Dumnezeu cu pedeapsa divina pentru toate pacatele pe care le facem pe Pamant.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt multe intrebari intrebatoare in legatura cu Dumnezeu; de pilda, de ce El apare in toate icoanele cu barba si cam batran? pentru ca asa ne place noua sa ni-l reprezentam pe Dumnezeu, nu? ca pe un batran pentru ca batranii sunt buni si intelepti si blanzi si protectori... ok. dar faptul ca ni-l reprezentam avand o anumita varsta ne duce automat cu gandul ca si El imbatraneste? dar nu-i adevarat, e doar din icoanele pe care tot noi-oamenii ni le-am inchipuit.
Atunci ce-i inchipuit cu adevarat si ce nu-i inchipuit? unde-i granita dintre ce vedem, ce ne reprezentam noi oamenii pentru a patrunde mai bine tainele si adevarul nediluat de noi?
Cand voi putea cu mana pe inima sa zic:da, pana aici e ce credem noi ca e si de aici e sigur-sigur adevarul nedigerat inca, atunci voi putea raspunde clar la intrebarea ta, fara urma de dubiu.
sau nici atunci...

| MoNsTeR a răspuns:

Pai cre ca din cauza evei. dar daca ar fi viata vesnica nu cred ca cineva ar mai pretuio atatstraight face. si s-ar zice ca viata e ceva banal

Abh
| Abh a răspuns:

Ca sa ne mai rareasca.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da tu vrei sa te vezi in oglinda la 200 de ani?
Sau sa te chinui?

| Marii explică:

Traficanta. ma gandesc ca daca am fii nemuritori am imbatranii mai greu.happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu exista moarte. Viata e constiinta, constiinta se tranforma. Asa cum tu dormi si visezi permanent nu exista moment in care sa nu fii constient; desi nu iti amintesti mereu.