| anonim_4396 a întrebat:

De ce aceia care își hartuiesc colegii la școală (bulliyng) nu-i simt pe aceia că au suflet bun și îi molestează?
De exemplu, în școala generală aveam o colega cu un an mai mică decât mine. Era cuminte, îi ajuta pe ceilalți, dandu-le pixuri sau tema atunci când era nevoie. Ei bine, băieții o hărțuiau, lovind-o, îi dateam spoială iarna, îi aruncau lucrurile și ghiozdanul de la balcon sau o înjurau.
După ani, acei băieți s-au potolit, temperandu-si pornirile.

Definește într-adevăr pe acei indivizi comportamentul din copilărie?
De ce bullyingul e mai frecvent în școala generală și nu la liceu?
Am întâlnit bulliyng și la liceu, dar în varianta mai soft.

Răspuns Câştigător
| TheGentleman a răspuns:

Este simplu, în grădiniță și în generală, copiii sunt nedezvoltați, nu au capacitatea de a analiza, gândi profund și nici nu au claritate morală, în timp ce la liceu se maturizează, se temperează.

Uită-te puțin la animale, e cam aceeași chestie. Când sunt mici sunt prostănace, extrem de energice, iar când cresc sunt mai cuminți, mai blajine

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pentru ca minte adolescentina are alte preocupari decat sa simta sufeltul celor din jur.

| sammie a răspuns:

Pentru că în generală copiii nu-și dau seama că nu e bine ce fac, iar lor li se pare foarte " cool " să dea bullying. Și fac asta și din lipsa ocupației, sau pentru că ăia n-au iPhone de zeci de milioane sau adidași de noul trend. Iar la liceu, își dau și ei seama că nu mai e amuzant ce fac, și obosesc de chestiile astea.

| DeMicUnCălător a răspuns:

Noi oamenii suntem niște animale sălbatice și de paradă. Cu cât trec ani peste noi cu atât ne domesticim mai mult.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

" De ce aceia care își hartuiesc colegii la școală (bulliyng) nu-i simt pe aceia că au suflet bun și îi molestează? "

Pai, cam tot in afirmatia ta ar putea sta si raspunsul la intrebare, adica rar vezi pe cineva sa dea bullying cuiva care e cel putin la fel de rau, cei care ofera bullying preferand de obicei ( nu e o regula sigura, adica si unii hartuitori primesc uneori bullying, dar mai rar, ei aparandu-se si asfel scapa ) o tinta usoara si sigura, adica care nu riposteaza, nu se apara, adica exact ce ai spus tu ei cauta un " suflet bun " asupra caruia sa-si arunce rautatile si frustrarile ( daca vorbim deja de elevii de liceu ).

Doar pe unii dintre ei ii defineste pe viata / de obicei cei care incep de sine statator bullyingul, insa majoritatea doar se intampla sa faca bullying pe principiul aderarii la un grup / se considera asfel mai smecheri iar cand cresc isi dau seama ca au fost de fapt super prosti ( poate chiar prost crescuti in familie si lasati needucati si mai ales nedisciplinati de scoala ), asa ca realizand, se redreseaza.

| Ilovedinero a răspuns:

Pentru ca in generala inca e perioada aia de imaturitate din plin si la liceu sunt mai deschisi la minte. Putini din generqla stiu sa faca o gluma cum trebuie sau pur si simplu sa stie ce si cand sa faca.Problema e ca daca ar veni doar din partea copiilor ar fi totusi ok.La mine au fost si profesori care dadeau bully.Nu mie insa se intampla altora.