| troleibuz a întrebat:

De ce aleg pampalaii sa-si spuna ''baieti cuminti''? Suna mai bine? Si eu sunt un baiat cuminte, dar am cunoscut foarte multi baieti cu comportamente execrabile care se cred baieti cuminti pentru ca stau mult in casa si nu fac nimic cu viata lor. Credeti ca un baiat cu adevarat OK din multe puncte de vedere, ar separa intreaga populatie masculina in ''baieti cuminti'' si ''baieti rai''?

9 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

E imposibil sa imparti populatia masculina in doar 2 tipuri baieti buni/baieti rai, suntem de atatea tipuri incat nu cred ca exista vreo clasificare exacta, atatia baieti/barbati, atatea caractere, iar good boy vs bad boy au niste definitii de te doare capul, niste fixatii a termenilor absolut imbecili la modul ca unul e asa, iar celalalt e asa,, fara sa aiba 'voie' sa fie in alt fel, cum ziceam, e imposibil sa caracterizezi pe toti masculii in doar 2 tipuri pentru ca suntem diferiti cu totii si suntem de toate sortimentele, caractere peste caractere, o ciorba.

Asta cu baiat cuminte e de fapt o scuza a lor pentru a masca anumite defecte de ordin social in mare parte, mai mult o lene de a face ceva pentru viata lor. Cel mai bine in viata e sa fii cu minte, nu cuminte, daca esti cu minte poti sa faci multe.

| Freya1 a răspuns:

Din perspectiva mea, "băiat cuminte" inseamna băiat muncitor,independent,ce nu clubareste toata ziua,Ce nu bea,nu se drogheaza,nu înșală,e respectuos,bine educat,decent...
Iar pampalau il asociez cu prostanac,ce nu stie pur si simplu sa vorbeasca, sa se comporte, e după fundul mamei, e plangacios si prea sensibil etc.

Probabil ca multi nu stiu sa asocieze anumite caracteristici sau pur si simplu vad diferit termenul de băiat rău, cuminte sau pampalau.

| mentholinks a răspuns:

Le place cucu.

| JOHNtheADVISOR a răspuns:

Dacă lenevești toată ziua în fața calculatorului, asta nu te face băiat cuminte, ci mai degrabă unul izolat căruia îi place lumea virtuală, mai mult ca cea reală.Un băiat cu adevărat cuminte este și cu minte.Are înțelepciune și este capabil să se descurce în orice situație și se ferește de tot ce este rău.Fiecare persoană e unică și nu este necesar să îi împărțim în categorii.

| DonEduardo a răspuns:

Nu poti sa il incadrezi pe fiecare la o categorie stricta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Când aud un tip că se descrie ca fiind un băiat cuminte/bun, mie îmi vine să borăsc instant.Aşa ceva mai merge s-o spună un băieţel de maxim 10 ani,restul sunt doar penibili,lipsiţi de personalitate,frustraţi,plini de insecurităţi şi fără nicio direcţie în viaţă.Mai pe scurt,n-au nicio calitate.Şi tot ei au mereu tendinţa să se compare cu tipii care îşi bat joc de femei şi se miră cum de ei, care săracii nu fac altceva decât să stea în banca lor tot timpul şi să nu supere pe nimeni, nu reuşesc să atragă nicio femeie.Mă scârbesc, dar mă şi amuză rataţii ăştia care cred că pentru "calităţile" astea ar trebui puşi pe un piedestal, iar toate femeile să roiască în jurul lor.

| troleibuz explică (pentru anonim_4396):

Nu degeaba ''nice guy'' are o conotatie negativa in limba engleza si toata lumea face misto de aceasta tipologie. Pentru mine comportamentul lor e manipulator. Mi se par mai periculosi decat asa zisii ''bad boys''. Au comportamentul de sociopat tipic.

| anonim_4396 a răspuns (pentru troleibuz):

Oamenii care tac din gură şi nu-şi impun punctul de vedere atunci când îi deranjează ceva de frică să nu supere pe nimeni sunt în general periculoşi pentru că ţin mult în ei, se consumă, acumulează tot felul de frustrări şi la un moment dat răbufnesc.

| CassiusAlexander a răspuns:

Că ești bun/rău/cuminte/deștept ar trebui să fie lucruri care reies din ce faci, nu din ce zici. Să te autocaracterizezi tu așa e complet penibil.