| 0210 a întrebat:

De ce atât de greu sa acceptăm că oamenii iubiți cred în alte lucruri (poate chiar total opuse) față de noi.
Eu, de exemplu, accept ușor opinia altei persoane, dar daca e persoana iubită vreau să avem aceleași valori, pentru că îmi imaginez cum as vrea sa fie crescuți viitorii mei copii.
E asa gresit? Sa vreau aceleași valori și principii cu persoana iubită?

4 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna.Ar fi ideal sa ai aceleasi valorii si principii, insa nu cred ca exista asa un cuplu perfect.Cum sa-ti spun, gresit este de fapt sa incercati sa va trageti amandoi in propria directie, in functie de preferintele personale si modul de gandire.Corect ar fi sa gasiti calea de mijloc astfel incat sa indepliniti nevoile specifice copilului fara sa ajungeti la conflict din cauza ca unul considera un modalitate de crestere mai buna decat alta.

| Madaxo97 a răspuns:

Nu este greșit să vrei sa ai aceleași valori si principii ca persoana iubită, este chiar necesar, e normal sa mai aveți gusturi, plăceri diferite, nu trebuie sa aveți totul in comun, dar e necesar să aveți un scop, țel comun pentru ca relația sa meargă. De asta multe cupluri se despart, pentru ca nu au un scop comun, unul vrea ceva, celalalt vrea altceva, nu ajung la un numitor comun.

| MeisterSchnitzel a răspuns:

Nu e deloc. E chiar cel mai bine așa.
Și eu aș putea fi prieten cu aproape oricine, dar vreau ca viitoarea mea soție să aibă aceleași viziuni politice, religioase, economice ca mine.

| vatadezahar24 a răspuns:

Bună! Nu este greșit! Ce ar trebui să faceți este să găsiți o modalitate prin care să cădeți de acord la mijloc, în așa fel în cat să fie preferabil pentru amândoi. Depinde despre ce valorii și principii vorbim.