| DonEduardo a întrebat:

De ce atatia oameni se plang ca foamea de bani e ceva rau?

32 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru că îți soarbe bucuria de a trăi, timpul, energia, tot.

| DonEduardo explică (pentru anonim_4396):

Ai dreptate, insa ce drept au ei sa-i judece pe altii cand ei sunt asa?

| Alex08062018 a răspuns:

Pentru ca banii nu aduc fericirea

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Fiindcă nu știu ce sunt banii. Pe noi ne-a învățat la grădiniță.

| Mosotti a răspuns:

Ptr ca unii exagereaza, si au o obsesie de bani, oricat ar avea, nu se mai satura, doar un cazurile alea mi se pare ca e rau.
In rest nu e rau, e normal sa vrem bani, ca, cu ei facem cam tot.

| JOHNtheADVISOR a răspuns:

Avem nevoie de bani. Însă viața este prea frumoasă și prea scurtă și nu trebuie ca scopul nostru în viață să fie cum să avem cât mai mulți bani.Ne trec anii alergând după lucruri materiale,ne îndepărtăm de familie,ne izolăm în muncă,nu mai petrecem timp unii cu alții, pierdem momentele importante ale vieții în care ar trebui să fim alături de cei dragi, iar când ne oprim din goana după avere, realizăm că suntem bolnavi, bătrâni și singuri.

| Catrice a răspuns:

Lăcomie nu e bunhee hee

| goguPatent a răspuns:

Se plang doar cei care nu au suficienti bani...

| Dismally a răspuns:

Pentru ca nu iti va aduce nimic bun si majoritatea oamenilor care alearga dupa bani vor alerga toata viata, nu vor avea niciodata suficienti...

| romeo78 a răspuns:

Pentru că face parte din grupa obsesiilor, viciilor.
La fel ca și cu țigările, cafeaua, drogurile și banii sunt vicii fără leac. Sau leacul lor este pământul și popa.

| Apokales a răspuns:

Pentru ca uiti de alte lucruri, cum ar fi libertatea si moralitatea, in goana dupa bani.

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns:

Pentru ca omul e dezumanizat de catre ban, si multi ar face chiar si cele mai odioase lucruri pentru avere!

| Freya1 a răspuns:

Pentru ca este.
O dată ce esti ahtiat după bani si sa faci bani perzi esentialul vieții, nu te mai bucuri de nimic, nu mai ai timp de nimic, poti sa devi un om fara scrupule si multe altele.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Nu, nu spun ca foamea de bani este ceva rau, ci dorinta de a face bani necinstiti.

| DonEduardo explică (pentru Dismally):

Adica toti, nu?

| DonEduardo explică (pentru Freya1):

Nu cumva banii au cam ajuns esentialul vietii?

| Freya1 a răspuns (pentru DonEduardo):

Asta spui cand te lasi controlat de ei, pentru ca nu, nu bani sunt esențialul vieții.

| Mirel4412 a răspuns (pentru Alex08062018):

Bani aduc fericirea

| DonEduardo explică (pentru Freya1):

Atunci ce?

| DonEduardo explică (pentru Mirel4412):

Ba nu.

| troleibuz a răspuns:

Nu stiu, de ce te plangi? Te-am vazut foarte pornit pe subiect.

| troleibuz a răspuns (pentru goguPatent):

Exact.

| DonEduardo explică (pentru troleibuz):

Pentru ca oamenii nu trebuie sa fie materialisti.

| Freya1 a răspuns (pentru DonEduardo):

In viata e important sa fi sanatos, implinit si sa ai iubire in jurul tau.Cu bani o perioadă poti sa iti cumperi ce vrei într-adevăr, dar la o boala incurabilă nu te mai ajuta cu nimic. Daca rămâi singur nu o sa poti avea in jurul tau decat oameni profitori ce vor fi acolo doar la bine si multe altele.

| goguPatent a răspuns (pentru Freya1):

Banii ajuta foarte mult la sanatate... asta cu sa fii sanatos e mai important decat sa ai bani e fals... ai sanse mult mult mai multe sa fii sanatos daca iti permiti financiar

| Freya1 a răspuns (pentru goguPatent):

Daca ai un cancer sau o boala incurabilă te ștergi la fund cu ei.

| LoveSleep a răspuns:

Pentru ca habar nu au ce sunt aia bani și cum ar trebui să-i facă.

Și pentru ca se mint ca ala care face zeci de mii de euro pe luna, e obsedat, trist, stresat, ocupat și ei sunt liberi.
Când de fapt e fix invers.

| goguPatent a răspuns (pentru Freya1):

Sau daca ai un cancer cu bani multi ai o sansa in plus sa faci un tratament costisitor in alta tara...
Nu te vindeca banii, dar iti dau o sansa in plus.

| Freya1 a răspuns (pentru goguPatent):

Cancerul nu prea se trateaza daca e cancer pe bune, ca nu exista tratament, fi realist.

| Skarr a răspuns:

Vreau libertate nu bani in special. Banii sunt doar o unealta. Banii îți cumpără timp că sa faci ce vrei. Zic ăștia că îți ocupa timp ul și energia dar tot ei lucreaza zeci de ore pe săptămână pentru bani până la 60 ani. Foamea de bani sau succes nu e ceva rău dar da, nu trebuie sa fi obsedat de bani și să alergi după ei. " If you run after money they will run away from you "