| mcmxl a întrebat:

De ce atrage fotbalul barbati asa violenti? N-am vazut la alte sporturi sa fie asa...

4 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Uite in SUA nu se intampla asa ceva nici la fotbal si nici la alte sporturi.
Aici la meciuri, sau pe stadioane vin femei copii, nici nu se injura. Daca careva cumva se scapa si injura, toate privirile is pe el, intra ala in pamint de rusine laughing

Plus daca cumva incepi sa injuri, sa mai faci si scandal iti pun astuia imediat catusele laughing
In europa mai zic aia cas civilizati. Bine ce am auzit ca sau mai civilizat si aia, au vazut pe la americani cum este pe stadion si se pare ca prin UE prin vest nu prea mai e cea fost cindva.

Dar eu asa cred, civilizatia asta a lor de aici o venit din SUA cand or fost pe aici cupa mondiala si or venit aia, or vazut ca e alta lume laughing

Eu am fost odata si am vazut cum este, si daca cumva spui ceva asa mai cum sa zic, nu sa injuri, sa vorbesti mai urit, toti din jurul tau se uita la tine, te simti naspa laughing
E plin de copii, de femei aici pe stadioane, cum naiba sa injuri sau sa vorbesti urit de fata cu copiii.

Dar cred ca usor usor hulganii o sa devina din ce in ce mai putin si pe acolo, am vazut la romani, n-a fost nici un incident, vorbesc de romani sa faca scandal sau mai stiu eu ce la euro asta.

Pina la urma mergi acolo sa te relaxezi, sa te bucuri nu sa injuri ca la usa cortului sau sa te bati laughing

| mODIN a răspuns:

Nu inteleg, nu am inteles niciodata. Pana si ideea de scandal in timpul unui meci din alt sport e absurda. Ganditi-va la un meci de formula 1 sau tenis in care incepe publicul sa injure si sa se bata dupa. Nici macar nu poti forma in minte imaginea asta laughing

Am mai vorbi si cu altii despre asta, si un motiv ar putea fi pentru ca fotbalul e accesibil cam tuturor. Chiar si in cele mai subdezvoltate zone, daca ai o minge, poti juca. La baschet e nevoie macar de cos, daca nu chiar de teren; la hockey e nevoie de gheata si echipament; la baseball e nevoie de teren etc. Fiind asa de simplist acest sport, atrage pe toata lumea.

| mcmxl explică:

De ex la mine e un bar unde se aduna oamenii sa se uite la fotbal, mma si alte sporturi dar cand e vorba de fotbal mereu se lasa cu bataie, politie, smurd

| Giulia911 a răspuns (pentru mcmxl):

Acolo e mare pasiune, se emoționează prea tare laughing