| anonim_4396 a întrebat:

De ce atunci cand vulpea nu ajunge la struguri, spune ca sunt acri?
Ma refer aici pe plan sentimental. happy

Răspuns Câştigător
| Drimmero a răspuns:

Asa este omul,, cand te lupti si nu ai satisfactie, nu te mai intereseaza si arunci vorbe care mai de care jignitoare, chiar si eu am simtit-o pe pielea mea, chiar toata lumea.

4 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

De invidie. Vulpea nu are parte de ceea ce isi doreste si ajunge sa urasca alte vulpite din frustrare(din cauza faptului ca nu are ce au altii). Invidia este o iluzie. Omul,in mod normal,nu are nimic cu cel care nu are,el pur si simplu nu poate accepta ca nu detine ceea ce detin altii si din lipsa si rautate proprie, ajunge sa ii frustreze pe cei din jur pentru ca tot acel timp si energie nu le poate folosi pentru altceva. Din pacate, oamenii nu observa propria frustrare si ataca in stanga si in dreapta, desi ceilalti nu au nicio vina ca universul tine cu ele pentru ca, pur si simplu cred in ei si gandesc pozitiv.

| ambicio a răspuns:

Eu aș zice din invidie sau gelozie. Dacă tu nu poți obține ceva care ți-ar aduce satisface și știi că altcineva ar reuși, devii invidios și dorești ca celalalt să nu aibă parte de el. În consecință, spui că "strugurii sunt acrii".

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pentru ca se simt pe minus atunci cand sunt refuzati sau nu isi pot atinge " obiectivul ", simt ca le lipseste ceva iar ca sa ascunda acea lipsa aleg sa defaimeze persoana in cauza crezand ca asta ii face pe ei mai buni - cel putin in ochii altora si de regula in ochii oameniilor care li se aseamana.

| icewolf a răspuns:

Asa sunt multi oameni de exemplu cineva se lupta pentru un lucru dar pana la urma il ia altcineva si isi spune in sinea luoi ca pana la urma nu ii treabuia acel lucru