| shareable a întrebat:

De ce au unii oameni nasul rosu tot timpul? In special betivii

1 răspuns:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Dar nu numai nasul, extremitatile si chiar si... pielea in general.

Dupa cum stim, printre efectele alcoolului asupra organismului, se numara: ameteala, greata, (...), si dilatarea vaselor de sange.
Daca vasele de sange se dilata, prin acestea fluxul de sange va curge intr-o proportie mai mare, astfel la suprafata diferitelor parti ale corpului, pot sa apara acea "roseata" mentionata.