| G0AHEAD a întrebat:

De ce cand ne place o melodie sau un film unii dintre noi ascultam/ne uitam pana la epuizare, pana ne plictisimt de tot de acea melodie, film, carte, joc etc. Care e explicatia?

Răspuns Câştigător
greece12
| greece12 a răspuns:

Melodia sau filmul care ne-au placut,trezesc in noi anumite sentimente care ne fac bine si ne plac.
Imediat cum intelegem lucrul asta,repetam (poate din neincredere) gestul,ca sa ne asiguram ca ceea ce ne-a provocat sentimentul placut este chiar melodia sau filmul respectiv.
Si iar,si iar,pentru ca vrem sa simtim acelasi lucru placut inca o data si inca o data, pana la super saturatie.
Medical, pot sa-ti spun ca hormonul placerii, dopamina, este excitat de orice ne-ar putea face placere.Si,cu cat ascultam sau vedem mai mult ceea ce ne-a provocat placere,cu atat nivelul de dopamina continua sa ramana crescut.
Prin repetitie,desi ridicat,creste tot mai putin,pana cand devenim imuni la emotia respectiva si dopamina ramane la nivel zero.
Este momentul exact cand ne-am "saturat" de melodia pe care am ascultat-o cu fanatism,un timp.
Readusa in memorie, dupa o perioada, ne va provoca iarasi placere, mai mica, dar tot placere.
Cam asta ar fi explicatia.happy

3 răspunsuri:
| Konata a răspuns:

Parerea mea este ca, omul nu se satuira niciodata de ce-i face placere. Daca unei persoane simte o placere atunci cand joaca sau se uita la un film va vrea sa faca in continuare acelasi lucru pentru ca nu se satura usor. Asta este firea omului. La inceput credeam ca eram o ciudata pentru ca nu ma dezlipeam niciodata de la filmele comune la care ma uitam de acum in fiecare seara( pe cd). Insa apoi am observat ca toti fac acelasi lucru tragand concluzia ca omul este hapsan si nu satura niciodata de frumos mai ales daca-i aduce o oarecare placere.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Konata):

Te cam saturi pana la urma si de ce-ti place. De exemplu, daca asculti de multe ori o melodie care iti place foarte mult, dupa aia nu ti se mai pare chiar asa de frumoasa ca la inceput.

| Konata a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, ai dreptate. Pana la urma de saturam de un anumit lucru.