| AlexDorinel a întrebat:

De ce copiii in ziua de azi de la 10 ani visează să fie independenți și să facă nu știu ce chestii wow?

La vârsta aia noi generația 2004 ne jucam afara cu jucăriile nu visam sa mergem la 12 ani prin toată țara fara părinți ca să părem independenți.

19 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Pentru că părintele așa îl învață! Pentru că din această vară lucrez ca educator supraveghetor la un loc de joacă mai stau când și când de vorba cu părinții și acum fix 2 zile o mămică și fetița ei de 3 ani. Îmi spune "sunt persoana care nu dorește să sufoce copilul, o las să facă ceea ce dorește să fie libera, nu o vreau sa fie toată ziua lângă mine!" Totul din casă se învață, așa ca și copilul așa crește și gândește. Anumiți părinți nu mai au răbdare cu ai lor prunci să-și dedice timpul lor liber pentru jocurile educative, este mai simplu sa li se dea o tabletă ori telefon, ori bani și gata am scăpat de pisiceala celui mic. Este o întreagă psihologie a copilului, daca o citești menționează de fiecare schimbare a lui la fiecare vârsta și cum trebuie educat.

| Violleta2022 a răspuns:

Fiindca parintii ii rasfata si le dau mai mult credit decat este normal. dar se replieaza imdita cand isi daus eama ca sunt copii mici si nu au cum sa le permita asemenea liberati la anisorii aia, fiindca nici un parinte care-si iubeste copilul nu-l lasa singur la anisorii aceaia

| Mosotti a răspuns:

Nu se stie de ce e asa, probabil ca e o moda sa faca nu stiu ce acum, si nu era in 2004.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Sa stii ca din studiile efectute rezulta ca si inainte de revolutie copiii de 10 ani se gandeau la sex, doar ca nu vedeau pornografie decat foarte rar, cate o poza, deoarece pe atunci nu era internet, la TV nu se dadeau filme erotice, nu existau nici reviste tematice, caseele erau rare si depindeau de aparatele de redare, scumpe etc.
Cat despre independenta copiilor, pasarea malai viseaza. Ca sa fi independent iti trebuie sa ai cu ce trai. In prezent sunt mai multi tineri care depind de parinti decat in trecut, deoarece inainte de revolutie cine nu era la scoala trebuia sa munceasca de la 16 ani, intai ca ucenic 2-3 ani, apoi ca muncitor calificat. Deci avea venit, avea cu ce sa traiasaca, iar tinerii muncitori locuiau in camine anume construite.
Daca nu cunoasteti problemele, nu va mai lansati in aprecieri nefondate.

| Lukasssz a răspuns:

Vor si ei sa para maturi, nimic wow.

| Mirel4412 a răspuns:

Eu la 10 ani eram sarac, si intelegeam perfect viata si greutatile ei... La 14 ani plecam cu prietenii prin tara sa vizitam locuri, singuri.

| Alverto a răspuns:

Tu, da, ești Dorinel. Încă mai ai, nu?

| NonZarek a răspuns:

Motivul principal pentru care generația 2007+ se manifesta asa este tehnologia. Prea mult acces larg la informații despre absolut orice. Dacă de mici copii reușesc sa vadă și sa audă lucruri care nu ar fi trebuit sa fie auzite, atunci normal ca vor creste asa și kis doresc lucruri diferite de generațiile anterioare. Eu de ex, am primit primul meu telefon la vârsta de 10 ani, și nu era cine știe ce, nu aveam internet, tot ce puteam face era sa sun. Gandeste te ca generațiile care urmează se nasc cu telefonul direct în brate, majoritatea mamelor tinere care au crescut cu telefonul, ca să se mai poată relaxeze câteva minute, ii da copilului telefonul ei, unui copil de 4 ani. Copilul acela la vârsta lui știa sa dea skip la reclame pe yt, sa selecteze alt videoclip...

Deci, internetul de la o vârstă prea frageda va influenta comportamentul si formarea caracterului persoanei respective.

| Monst a răspuns:

Eu de-abia la 18 ani am reusit sa merg cu niste prietene la Brasov anul trecut.Am 19 ani si tot intreb parintii daca am voie sa merg in alt oras sau mai departe prin oras.Copii din generatiile astea noi asa au fost educati sa aiba fite si sa faca talente.Sa puna mana sa deschida o carte sa o citeasca si sa faca miscare. Astia numai stiu sa bata mingea in fata blocului, sa se joace in parc stau numai pe pc sau telefon si mai au si fite si injura pe Pubg de exemplu.In mediul online se dau smecheri dar cand ii vezi face to face se linistesc.

| Andrei007007 a răspuns:

Pai iti spun eu de ce, tehnologia si-a spus cuvantul, acum vor telefoane, laptopuri, tablete, calculatoare de sute de milioane, pe vremea noastra abia daca aveau parintii nostri ce sa ne cumpere de mancare, asta in cazul meu. In opinia mea si parintii sunt de vina ca-i lasa liberi sau le cumpara diverse lucruri scumpe inca de mici dar sa nu uitam ca fac asta pentru ca ei vor ca, copii sa nu duca o viata "saraca" ca a lor dar le fac mai mult rau decat bine, pentru ca ei intr-un final o sa ajunga "lepre" care nu fac nimic altceva decat sa fure sau sa "suga" bani de la parinti sau mai nou sa cerseasca bani de pe "Youtube". Copii nostri o sa fie tinte usoare pentru strainii care vor sa-i controleze iar intr-un final in Romania o sa se vorbeasca engleza, ca de. e cea mai raspandita limba. Iar asta cu independenta de unde vine? Pai e simplu, se uita prea mult la YouTuberi, vad ca astia fac multi bani si ce zic, hai ca vreau sa ajung si eu ca "X", ca uite, ala face mii de euro si incep sa faca diverse "parascovenii" si uite asa se prostesc inca de mici pana la batranete.

| CentyLox a răspuns:

Pentru ca sincer, nu m-am uitat sa citesc restul raspunsurilor dar sunt foarte multi influenceri in mass media online care vor sa incurajeze independeta si totodata zona antreprenoriala, copii incep sa isi faca vise din chestiile astea si totodata e un lucru bun, unii din ei chiar stiu sa se descurce sa isi faca spre exemplu si de mancare singuri sau sa spele rufe cand altii stau si se joaca fortnite sau etc. nu e un lucru rau cat timp nu este in exces, ei folosesc foarte mult tiktok, Instagram si Youtube, de acolo le vin si ideile astea.

| MetisuI a răspuns:

Sunt mai maturi

Răspuns utilizator avertizat
| MetisuI a răspuns (pentru AlexDorinel):

Ba sunt daca inteleg ca viata e grea si ii vad pe parintii lor cum se chinuie si isi dau seama ca prin munca pot ajunge cineva in viata si cu cat incep mai repede, au experienta mai multa.

Aia care se cred, dar nu sunt spameaza TPU cu intrebari

Răspuns utilizator avertizat
| dfjdujfisjabdgfdgvtvrrrc a răspuns:

Pai,lumea avanseaza e ceva omenesc, e ceva normal si totodata rau, crede ma ca acum cateva zile eram in scare de bloc asteptand un prieten, si era un afis din 2011 de la cosmote cu un telefon Samsung efectiv avea butoane alacmai nu, stateam si ma uitam ca prostul si nu realizam ca un telefon de acum 10 ani arata asa comparativ cu ce e acum, cand aud de iphone 12 ma doare capul efectiv, bun iti permiti, okkk, dar totusi sa dai peste 5000 de ron, pe un telefon? gandeste ca e un salariu minim pe niste luni bune aproape, generatia s-a stricat prin 2015 sa zic pe acolo, tin minte prin 2008 2009 ca mergeam cu prieteni sa ne dadeam cu sania pe dig,acum toata lumea,FUMEZI IARBA?,CATE GRAME SUNT?,noi pe atunci ne lu am tigari la bucata si cu chibritele dupa noi,erau alte vremuri,toata lumea era altcumva, mai ales,, moda,, tin minte ca aveam o pereche de blugi din aia largi pana la sol, pe care calcam mereu si o pereche de adidasi albi din piata si o geaca cu Vodafone, iar acum telefoane de 90 de milioane mai nu, calculatoare, ps 5, droguri, etc
TOTIIII, se vad flexatii!, toti se cred nane, ian, azteca(noua generatie a lumii muzicale)toti cu parul vopsiti si cu rolex uri pe care copii incearca sa i imite ca asta i in trending, pe vremea de acum 12 ani mergeam la discoteca pe furiș, si ascultam puya si manele legendare a lui guta cele vechi care ne faceau sa ne simtim bine, is curios unde va fi lumea peste 10.20.30.40.50 de ani, cred ca vor fi roboti printre noi, nu vor mai creste ca noi astia

| HK3nT123 a răspuns:

Generatia 2004 nu dispunea de asa multa tehnologie. Ideea este ca acesti copii din ziua de astazi la 10 ani sunt oarecum "Dependenti" de tehnologie, iar de aici dumnealor vad foarte multe articole, videoclipuri si alte postari prin care sunt influentati. Vedem pe Youtube destul de multi adolescenti care prin nu stiu ce mijloace au ajuns destul de sus, asa ca si ei doresc sa fie la fel. Sunt influentati doar happy