| CracanelTrasPrintrunInel a întrebat:

De ce costa atat de mult o ie? Am vazut pana si cu 5000 lei si mi se pare absurd. Cat poate sa coste materialul si cat iti poate lua o broderie simpla? Si apoi romanii se plang ca nu ne promovam traditiile. Pai astea-s preturi pentru romani? Preturi de oameni care promoveaza o "viata simpla"?

8 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ia lucreaza tu o ie sa vezi cat iti ia

| CracanelTrasPrintrunInel explică (pentru suntserios):

Stii ca sunt pline magazinele de bluze brodate mult mai frumos sub 50-100 lei, nu?

| suntserios a răspuns (pentru CracanelTrasPrintrunInel):

Tu chiar compari o bluza de duzină care tine 3 spălări cu o ie făcută manual?

| relian a răspuns:

Romanii is milionari, miliardari, odata ce au cele mai preturi din Europa.
Acestre bluze nu-s recent asa scumpe, si acum vreo 8 ani in urma cam tot asa erau scumpe.
Am vazut pentru ca cineva m-a rugat sai cumpar o bluza de asta si cand i-am spus pretul o spus, este din RO sau de pe alta planeta laughing

Omu traia in SUA, roman, eu in vacanta fiind in RO.Romanii din ce gindesc eu, pun acele preturi si din cauza celor impuse, mai ales la produsele din import, vin respectivi, dau spaga la guvrnanti si uite asa lasa sa puna aia preturi genul asta.

Nu ai cum sa faci asa ceva, nici in aceaisi tara si aco, o preturile is diferite, fctie de regiune, cel putuin asa se intampla in tari de astea mai cu obraz laughing

| J0B0MAT a răspuns:

Pentru că au fost copiate de către Louis Vuitton parcă, iar acolo ajung la câteva mii de euro.

| Furnicuta000 a răspuns:

Daca te referi la alea de la luis vuitton, la el orice costa foarte mult.
Daca te referi la alea traditionale, cica sunt scumpe pentru ca sunt brodate manual. Dar eu nu inghit treaba asta, pun pariu ca daca se duce cineva acasa la un producator de ii din astea, nu o sa gaseasca o bunicuta brodand manual cu acul ci cu o masina de brodat. Si uite asa dau fraierii sume exorbitante pe ceva ce isi pot face si acasa. Si eu am masina de cusut si masina de brodat dar nu am incercat sa fac ii. Cred ca totusi o sa incerc laughing

| CracanelTrasPrintrunInel explică (pentru Furnicuta000):

Nu, ma refer la cele traditionale. Cea LV era 5.000 euro

| CracanelTrasPrintrunInel explică (pentru Furnicuta000):

"Dar eu nu inghit treaba asta, pun pariu ca daca se duce cineva acasa la un producator de ii din astea, nu o sa gaseasca o bunicuta brodand manual cu acul ci cu o masina de brodat."
Exact.
Nu se mai face nimic fara masinarii, si bunica mea are una cu 14 programe laughing face de toate la ea.