| prettygirl_2157 a întrebat:

De ce credeti ca avem nevoie de prieteni?

8 răspunsuri:
| xibalba a răspuns:

Oare avem nevoie de prieteni? Eu una, nu am. Am avut prieteni, care s`au dovedit in final ca nu sunt prietenii mei. Deci nu am, si nici nu caut, pentru ca prietenii apar pur si simplu in viata ta, nu trebuie cautati... Dar oamenii au in general nevoie de prieteni pentru a avea cu cine comunica, cui sa spuna pasurile, de la cine sa primeasca sfaturi.

| Gabry a răspuns:

Pentru ca poti vorbi orice cu un prieten. El te poate ajuta sa treci mai departe dupa o experienta grea, iti da sfaturi, te ajuta si pune suflet ca tie sa iti fie bine! Toate momentele din viata voastra vi le puteti impartasi si incercati amandoi sa va ajutati cat de mult puteti! Cu un prieten ai amintiri triste, amintiri frumoase si amintiri hazlii din viata.
Aici ma refer la prieteni adevarati, nu dinaia care le impartasesti un secret apoi afla tot cartierul!

Răspuns utilizator avertizat
| lenyia a răspuns:

Pentru că poţi vorbi cu ei relaxat atunci când cu cei pe care îi iubeşti, exact din cauza iubirii, eşti subiectiv şi tensionat ca un băţ de alun îndoit de vrabia de pe el. Pentru că poţi ţine la ei fără gelozie, regrete sau orbire. Pentru că nu-ţi cer decât să-i asculţi, să le cari un purcel, un sac de cartofi sau un TV şi în acelaşi timp puteţi vorbi de idealuri sau setări Internet. Pentru că spre deosebire de cel iubit, cu care te afli zidit într-o cetate cu trei inele de apărare, turnuri şi flamuri de semnalizare, cu prietenul parcă te afli într-o deschisă piaţetă arabă, din aceea cu zeci de intrări şi ieşiri, loc de tranzit în care se poate bea cafea sau trage din narghilea pentru ca apoi să se plece fără regrete spre orice alt loc.happy

| metonst54 a răspuns:

Prietenii sunt construiti genetic sa te rupa, sa te corupa, dar tot ei te si educa

| marsy a răspuns:

Pn ca sint f imp in viata noastra. apelam mereu la ei. ne ajuta. ne iubesq. il iubim. nu ne plictisim. eu una nu mi-as imagina viata fara prieteni

| juno a răspuns:

"Prietenia indoieste bucuriile si injumatateste necazurile." – Francis Bacon. Pentru asta. Trebuie sa stii sa-ti alegi prietenii... si depinde si pe cine numesti "prieten". Sunt mai multe tipuri de prieteni: prieteni de scoala, prieteni de oras, prieteni de barfa, prieteni de lucrari, prieteni de excursii insa cei mai importanti sunt "prietenii de viata", carora poti sa le spui orice ai pe suflet, iti dau sfaturi si nu neaparat ceea ce ai vrea tu sa auzi, prieteni in preajma carora poti sa te simti bine oricand, etc, si acestia sunt foarte putini. Trebuie sa stii cum sa-i alegi si trebuie sa stii si cum sa-i pastrezi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca intr-o zi te vor trada si vei avea inca o invatatura in viata cu lectia primita dupa.Prietenii eu personal imi fac doar pentru distractie sau pentru ca avem anumite lucruri in comun pe care le putem face impreuna in timpul liber.Nimic mai mult pentru ca am fost tradat de prieteni(buni) asa ca mi-am invatat lectia si nu mai am incredere in ei.