| Andreimat a întrebat:

De ce credeti ca dau asa multi tineri la politie, Acolo e marea cu sarea?

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Sursa comoda de venit asigurata, fara sa faca mult efort fizic si fara sa-si bata mult capul pentru ea.
Dovada este literatura populara nescrisa: bancurile.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Loc sigur de munca

| sofisis a răspuns:

Nu e deloc marea cu sarea dar e un sistem care ii protejeaza si le ofera o siguranta.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Pentru că le asigură un loc de muncă fără să fie nevoiți să-și folosească capul prea mult.

| laSoledad a răspuns:

Foncţia foncţie...
Romania, 1884:
Pristanda: "Cum vă spuneam coane Fănică, aseară, aţipisem niţel după masă, precum e misia noastră, că acum dumneavoastră ştiţi că bietul poliţai n-are şi el ceas de mâncare, de băutură, de culcare, de sculare, ca tot creştinul..."
Pristanda (singur): "Grea misie, misia de poliţai. Şi conul Fănică cu coana Joiţica mai stau să-mi numere steagurile. Tot vorba bietei neveste, zice: "Ghiţă, Ghiţă, pupă-l în bot şi-i papă tot, că sătulul nu crede la îl flămând." Zic: curat! De-o pildă, conul Fănică: moşia moşie, foncţia foncţie, coana Joiţica, coana Joiţica: trai, neneaco, cu banii lui Trahanache. Da' eu, de unde? Famelie mare, renumeraţie, după buget, mică."

Romania, 2019: Plot Twist pentru angajatii Serviciilor de Aparare si Ordine Publica.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Puțin de învățat, bani mulți, avantaje multe, muncă relativ puțină

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In primul rand ca esti bugetar si ai multe avantaje, plus ca te poti pensiona si la 50 de ani de acolo sau chiar mai devreme happy fata de 70 si ceva de ani, varsta la care se poate pensiona un om care lucreaza la privat.

| VictorJulien a răspuns:

Salariu bun, munca canci, ies la pensie mai devreme decat alti oameni care chiar muncesc nu freaca manganul ca parazitii astia care in majoritatea cazurilor sunt inculti cu pulan in mana, animale care nu produc nimic doar consuma.