| ❤°º•★DeNy★•º° ❤ a întrebat:

De ce? de ce exista unii oamnei care par a fii de treaba dar ei de fapt sunt niste oameni care au doar elevi preferati? de ce? dna mea diriginta a zis ca ne muta fata cu baiat dar pe 2 care sunt preferatele ei si numai pe ele le baga in seama le-a mutat impreuna...nu invata bine si vorbesc in timpul oreiiar eu sunt cuminte sunt atenta si am note bune dar eu nu o imbratisez si nu ma dau pe langa dna diriginta ca ele ...de ce exista astfel de oameni? niciodata nu inteleg de ce exista astfel de oameni

4 răspunsuri:
| antonia09 a răspuns:

Draga mea,
Oare de ce crezi ca ele se dau pe langa diriginta. Ele o fac pentru a le da o mana de ajutor atunci cand au nevoie, tocmai pentru ca nu invata bine. Cu siguranta au stiu sa "ii cumpere" simpatia si de aceea le prefera numai pe ele.
Cred ca ar trebui sa ignori acest episod, doarece exista cam peste tot, nu numai in scoala, trebuie sa iti vezi tu de invatat ca de judecat cum gandesc altii o va face Dumnezeu.
Mult succes,

| Adolescentul a răspuns:

Buna.Pe tine trebuie sa te pese de tine nu de ceilati happy Ceea ce fac ele... mai tarziu nare sa le ajute cu nimic! Din contra i`si vor face asa spusii dusmani. U trebuie sa fii in continuare la fel de istata, la fel de cuminte, ascultatoare si respectuoasa. Da? Asa sunt peste tot oriunde ai merge numa oamenii raisad trebuie sa ne obisnuim cu asta insa sunt si oamnii de incredere pe care te poti baza si care te vor ajuta mult. Te pup ai grija de tine si sa fii cumintetongue

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intotdeauna au existat preferentialitati, este valabil in orice domeniu nu numai la scoala, raul cel mai mare nu este asta ai sa cresti si ai sa vezi cate nedreptati exista si ai sa-ti doresti sa ramai eleva sa le mute pe alea doua inca odata decat altceva.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@ Alllinna :
Parafrazand cateva versuri ale unui vechi si f.frumos cantec de muzica usoara interpretat pe vremuri de Rodion Hodovanski, as spune :
" si-am plecat la vanatoare
ca sa-nvat din dictionar
substantive despre care
nici n-am auzit macar..."
dar., avusei "ghonion de nesansa" fiindca iata, redau din DEX online, cu copy-paste, ceeace (n-)am gasit :
[Cuvântul "preferentialitate" nu a fost găsit, dar am găsit următoarele cuvinte apropiate: referenţialitate ]
Tuturor iubitorilor de muz. usoara rom., doritori sa (re)asculte vocea exceptionala, inconfundabila, a lui R.H. le ofer acest link : http://www.trilulilu.ro/Agrimensor_K/2333e75c53ae03
P. S.: regret ca nu am gasit chiar melodia la care m-am referit mai sus dar sper sa va placa si asta.