| Hammurabi a întrebat:

De ce e atât de greu să ne respectăm credințele sau necredințele unul altuia, fără să mai comentăm şi fără să mai facem pe deştepții, ca şi când am deține adevărul absolut?

25 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Man crezi ca credinta unui om care crede ca a face sex cu un copil de 7 ani este ok?

| Hammurabi explică (pentru RAY):

Ce credință e aia, frate?
Tu numeşti credință orice aberație îi poate trece unui psihopat pedofil prin creier? laughing)))

| RAY a răspuns (pentru Hammurabi):

E credinta islamica man

| Hammurabi explică (pentru RAY):

Scrie în Coran că e ok ca musulmanii să facă sex cu copii de 7 ani?

| RAY a răspuns (pentru Hammurabi):

Nu stiu dar cica mohamed a avut

| RAY a răspuns (pentru Hammurabi):

Stii ce vreau sa spun? ca totul are o limita man nu poti crede in orice vrei tu, cei care cred in credinte false si intoxica pe alti, fac propganda si au prejudecati fata de alti

| Hammurabi explică (pentru RAY):

Ba da, exact asta spuneam.
Fiecare are totala libertate să creadă în absolut ce vrea.
DAR SĂ-I LASE PE CEILALȚI ÎN PACE.

| RAY a răspuns (pentru Hammurabi):

Exagerezi man,vezi asa am ignorat si eu un user aiurea acum multe luni, nu poti crede in orice, totul are o limita, nu poti crede ca hitler a avut dreptate si uite asa incepe radicalismul, vrei iar un alt razboi?

| Hammurabi explică (pentru RAY):

Și cum ai să știi tu ce crede unul care își vede de treaba lui, și mai ales cum ai să-l poți opri să creadă ce vrea?

| RAY a răspuns (pentru Hammurabi):

Ai dreptate, nu poti stii de asta libertatea este o utopie a omeniri moderne,fiecare crede in orice prostie,astfel manipularea in masa este mult mai rapida si usoara, oamenii care cred in dogme sunt mai usor de manipulat ca cei care au o gandire critica si se indoiesc,indoiala nu este promovata de nici o religie, de nici o forma politica,regim politic,nici de scoala,suntem manipulati sa nu fim curiosi, sa nu gandim critic, in schimb suntem de mici indoctrinti sa credem, pana la urma cei care cred au un confort, le ploua in cap dar ei se fac ca o duc bine

| RAY a răspuns (pentru Hammurabi):

Faza e ca chiar daca nu vrem tot influentam pe alti cu ceea ce credem, eu chiar daca nu vreau tot te pot influenta, pentru ca gandesc intr-un anumit mod, desigur asta nu inseamna ca esti credul sau ca o sa ma crezi ceea ce spun si ca putem influenta si fara sa vrem pe alti, de exemplu am vazut un doc despre vegani, aia au o credinta, ei urasc pe cei care manca carne, uni chiar spuneau da ce esti canibal sa manci carne sau mai bine granesc un caine decat un copil, deci putem crede astfel de lucruri? totul are o limita dar cand gandesti dogmatic nu exista limite, vezi nazismul cum s-a putut raspandi usor, oamenii dogmatici sunt usor de manipulat si mintit

| Hammurabi explică (pentru RAY):

Și asta e o mare prostie.
Dacă ești vegan, ești pentru tine și pentru ce faci tu. Nu ca să stai să pândești farfuria celuilalt.
Urăsc oamenii care îi judecă pe alții pentru că ei se consideră mult mai buni.
Între a nu fi de acord, a nu suporta, a-ți fi silă, a fi dezgustat etc. de ceea ce face unul și a te băga în viața lui, a-l comenta, a-l judeca, a face afirmații public despre el e o IMENSĂ diferență.
Mulți nu înțeleg asta.

| Nemessys a răspuns (pentru Hammurabi):

,,dar sa-i lase pe ceilalti in pace" spune-le asta preotilor si batranilor care vin cu bleste... AHM. PARDON! Iubire. si pace si armonie, intelegere, liniste Pfff si inca cata

| sierra1 a răspuns:

Atâta timp cât nu defilează triumfător cu steagul (ne)credinței lui - totul e ok

| Sn4k3 a răspuns:

Pentru ca nu tot ce crede cineva e corect, e normal si sunt si niste intrebari asa de ''inteligente'' ca nu te poti abtine.

| Hammurabi explică:

Da, corect.
Dar și dacă defilează și nu e băgat în seamă, e acelaș lucru.

| sierra1 a răspuns (pentru Hammurabi):

Dacă defilează cu prea mult apomb alții vor face la fel cu steagul lor și ies scântei

Răspuns utilizator avertizat
| PersonajFictiv a răspuns:

Depinde de ce te fac acele credinte sa faci cand vine vorba de viata altora.

Dar in multe cazuri e vorba de prostie si rautate.
Doar cate jigniri si injuraturi aruncate aiurea pe aici vezi,doar asa, de plictiseala.
Cu cata ura se dau anumite raspunsuri, fara un motiv bun.
Dar asa e viata, din moment ce nu e legal sa omoram prostii, trebuie sa gasim alternative.

| Hammurabi explică (pentru PersonajFictiv):

Bine spus. laughing))

| PersonajFictiv a răspuns (pentru Hammurabi):

In trib mi se spunea "Cel Ce Le Spune Bine".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E greu pentru ca toti avem anumite experiente de viata si judecam automat dupa ceea ce stim deja.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poți să fi mai explicit?

| EcceHomo a răspuns:

Mie nu prea-mi pasă dacă Xulescu îmi acceptă ori ba ideologiile religioase, politice, rasiste.E problema lui.Eu tot mă dau cu ruj.happy